Zwierzęta zyskują na izolacji spowodowanej koronawirusem

Izolacja spowodowana rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19 sprzyja przynajmniej jednemu – naszej przyrodzie. Puste ulice miast, spokój na niegdyś uczęszczanych szlakach i bezludne plaże pękające wcześniej w szwach doprowadziły do niezwykłych zachowań zwierząt. Natura dostała zasłużony odpoczynek i cieszy się brakiem ingerencji człowieka. Przedstawiamy najciekawsze obserwacje, o których mówi już cały świat.

NIEZWYKLE RZADKA WIWERA MALABARSKA

Do wydarzenia bez precedensu doszło w stanie Kerala w Indiach. Na ulice wyszła niesłychanie rzadka wiwera malabarska  (Viverra civettina). Jeszcze do lat 90-tych gatunek był na skraju wyginięcia  – przez 40 lat zwierzę widziano tylko dwukrotnie.  Nagranie obiegło cały świat. Początkowo twierdzono, że zostało sfałszowane, gdyż zwierzę porusza się dość nienaturalnie. Plotki zdementowała Indyjska Służba Leśna, twierdząc, że wiwera prawdopodobnie była chora, wyczerpana i wystraszona, co dodatkowo mogło potęgować światło dzienne – wiwera jest zwierzęciem nocnym.

kliknij aby zobaczyć filmik

PUMY PRZEJMUJĄ MIASTO

W stolicy Chile – Santiago od czasu wprowadzenia kwarantanny już kilkakrotnie zaobserwowano na ulicach pumy płowe. Zwierzęta przywędrowały z okolicznych wzgórz poszukując jedzenia, wykorzystując ciszę na ulicach i brak ruchu samochodowego, który je płoszył. Ze względu na potencjalne zagrożenie zostały schwytane, uśpione i wypuszczone na wolność, tam skąd pochodzą. Pod koniec poniższego filmiku można zobaczyć genialne ujęcie pumy wskakującej na kilkumetrowy płot.

kliknij aby zobaczyć filmik

HARCUJĄCE PANDY

Mieszkające ze sobą w klatce od 10 lat dwie pandy wielkie o sympatycznych nazwach Le Le i Ying Ying postanowiły wreszcie wykorzystać chwilę spokoju i oddać się uciechom cielesnym.  Kopulujące zwierzaki z hongkońskiego zoo przyłapali pracownicy, którzy przecierali oczy ze zdziwienia. Tu nie ma żadnych zastrzeżeń – przyczyną jest zamknięcie zoo dla odwiedzających. Czekamy zatem na małe pandiątka za około 3-5 miesięcy.  Tak na marginesie, wiedzieliście, że pandy wielkie zwane są także niedźwiedziami bambusowymi?

kliknij aby zobaczyć filmik

ŻÓŁWIKI!!!

Krytycznie zagrożone żółwie szylkretowe już dawno nie miały tak komfortowych warunków do wyklucia. Po wydaniu zakazu spacerów po plaży w mieście Paulista w Brazylii,  w piasku wykluło się 97 małych żółwików, które na spokojnie, bez stresu i bez oczu ciekawskich turystów  powędrowały prosto do morza.  Niestety ze względu na polowanie przez człowieka gady te zagrożone są wyginięciem. Do tej pory w kilku krajach świata ich mięso uważane jest za przysmak.  Tym bardziej cieszy fakt, że kolejna setka trafiła do naszych wód.

kliknij aby zobaczyć filmik