Antarktyda

Antarktyda to największy rezerwuar lodu na świecie o grubości od 1 do 4 km, a jego powierzchnia jest większa niż powierzchnia Europy – od Portugalii na zachodzie, po Ural na wschodzie. Jest to również najwyższy kontynent na kuli ziemskiej, a najniższa temperatura, jaką zanotowały tu stacje meteorologiczne w 1982 r. wynosiła minus 89,2 stopni Celsjusza.

Jednak Antarktyda, podobnie jak Sahara ma swoje oazy. To obszary wolne od lodu i wolne od śniegu,  na których znajdują się najczęściej jeziora, a w nich żyją ryby. W oazach są kolonie pingwinów, rosną mchy i porosty. Na jednej z wysp Danger nazwanej Heroiną zamieszkuje przeszło pół miliona pingwinów Adeli, czyli białookich. To jeden z dwóch gatunków pingwinów, które rozmnażają się wyłącznie na Antarktydzie – drugi to słynne Emperor (pingwiny cesarskie), które mają ponad metr wzrostu, a ich młode, jako jedyne żyjące stworzenie, wykluwają się na Antarktydzie zimą.

Przybysz, zanim nasyci wzrok widokiem lodu, wypatruje zwierząt: wielorybów, fok i pingwinów. Jednak najważniejszy tutejszy żywy organizm jest ledwie widoczny, bo schowany zwykle pod lodem. To kryl, pomarańczowo-różowy skorupiak żywiący się algami i fitoplanktonem – pięciocentymetrowe stworzenie podobne do krewetki, o wadze do dwóch gramów. Bez niego nie istniałoby na Ziemi życie takie, jakim je znamy. Każde stworzenie na Antarktyce, jeśli nie je kryla, to żywi się czymś, co go je.

WYBIERZ CEL TWOJEGO WYJAZDU

rejs
wyprawy

Ekskluzywna ekspedycja śladami pierwszych podróżników

Antarktyda

Jest jeszcze na ziemi miejsce niemal nietknięte – kontynent o szokującym pięknie, gdzie wciąż natura sprawuję swoją władzę. Wyprawa tam, to jak odkrywanie nieznanego lądu za czasów pierwszych podróżników. Zapraszamy na ekskluzywną ekspedycję śladami Shackletona, Weddella, Scotta i Amundsena na siódmy kontynent – Antarktydę. Program rozpoczyna bezpośredni przelot z Punta Arenas w Chile na Wyspę Króla Jerzego na Antarktydzie. W ten sposób dystans z Ameryki …

INFORMACJE O KRAJU

Kiedy jechać
od grudnia do lutego
Język
81 stacji polarnych należących do różnych krajów
Wiza
nie wymagana
Waluta
Zdrowie
Elektryczność
Czas
GMT-3
Pogoda na Antarktydzie

Antarktyda to największy rezerwuar lodu na świecie, ale podobnie jak Sahara ma swoje oazy. To obszary wolne od lodu i wolne od śniegu,  na których znajdują się najczęściej jeziora, a w nich żyją ryby. W oazach są kolonie pingwinów, rosną mchy i porosty. Przybysz w te strony, zanim nasyci wzrok widokiem lodu, wypatruje zwierząt: wielorybów, fok i pingwinów szczególnie Adeli, czyli białookich, których zamieszkuje tu przeszło pół miliona. Proponujemy Państwu rejsy i wyprawy w celu odkrycia bieguna południowego.