Najbarwniejszy kraj świata

Gwatemala
Najbarwniejszy kraj świata
Poniższy program zawiera najważniejsze atrakcje Gwatemali, począwszy od wspaniałego miasta Majów – Tikal, najbarwniejszego targu świata w Chichicastenango, kolonialnej zabudowy Antiguy, po malownicze  wulkany i jeziora, które dominują w krajobrazie kraju. Nie zabraknie także czasu na krótki odpoczynek nad morzem – w karaibskim miasteczku Livingston oraz nad brzegami jezior Atitlan i Izabal oraz na kąpiel w orzeźwiających oczkach wodnych połączonych kaskadami – Siete Azules. Odwiedzimy także największą atrakcję Hondurasu – Copan, gdzie poza wspaniale zachowanym miastem Majów można podziwiać fruwające nad naszymi głowami całe stada ogromnych ar czerwonych.  Jesteśmy pewni, że po powrocie będą Państwo z nami zgodni, że dzięki wielobarwnym ptakom, bajecznym fasadom budynków i bogatym strojom Gwatemala to najbardziej kolorowy kraj świata. Dla chętnych możliwość przedłużenia wyjazdu o Beliza lub/i Jukatan w Meksyku.

Program przygotowany jest w oparciu o prywatny prywatne transfery i przewodnika w j. angielskim tylko do Państwa dyspozycji. Termin wyjazdu, ilość osób oraz standard zakwaterowania dowolny.

Rodzaj programu
Program objazdowy
Trasa programu
ANTIGUA GUATEMALA - WULKAN PACAYA - CHICHICASTENANGO - JEZIORO ATITLAN - MIASTO GWATEMALA - COPAN (HONDURAS) - LIVINGSTON - FLORES - TIKAL
Ilość dni
14
Najlepsza pora
od listopada do kwietnia
Program dzeń po dniu
Pokaż wszystkie
Wylot do Gwatemali z odpowiednimi przesiadkami. Po przylocie powitanie na lotnisku i transfer do Antigua Guatemala, pięknego miasteczka  słynącego ze spokojnej atmosfery, kolonialnej zabudowy i brukowanych uliczek. Odpoczynek po długim locie i nocleg.
Po śniadaniu zwiedzanie Antiguy. Po południu czas wolny na spacer po uliczkach miasta.   Antigua Gwatemala - dawna stolica Gwatemali założona została w XVI w. jako stolica hiszpańskich posiadłości kolonialnych w Ameryce Środkowej. Szczyt rozwoju miasta przypada na 2. połowę XVIII wieku - zamieszkiwało je wówczas ok. 60 tys. osób. W tym właśnie czasie miasto nawiedziły dwa silne trzęsienia ziemi, które doprowadziły do poważnych zniszczeń. Władze kolonialne postanowiły odbudować stolicę w nowym, bezpieczniejszym miejscu. Tak powstała obecna stolica kraju – miasto Gwatemala. W roku 1776 nakazano całkowite opuszczenie zniszczonej stolicy. Wiele osób pozostało jednak na miejscu, a miasto ostatecznie podniosło się ze zniszczeń, choć nigdy nie nawiązało już do czasów swojej świetności. By odróżnić je od nowej stolicy nadano mu nazwę Antigua Guatemala, czyli stara Gwatemala. Dzisiaj Antiqua jest jednym z najbardziej znanych zabytkowych miast w Gwatemali, wpisana na Światową Listę UNESCO. Przy centralnym placu - Parco Central -  znajdują się główne atrakcje turystyczne miasta: Catedral de Santiago, Palacio de los Capitanes, Palacio del Ayuntamiento.
Wczesnym rankiem przejazd do podnóża czynnego wulkanu Pacaya, skąd rozpoczniemy 1,5-godzinną wędrówkę w okolice jego krateru. Pacaya to jeden 36 wulkanów Gwatemali wznoszący się na wysokość 2569 m n.p.m. Szlak jest bardzo bezpieczny i nie  jest wymagający fizycznie. Po dotarciu do celu spacer po zastygłej, czarnej lawie przypominającej bezludną planetę. Następnie  transfer do Chichicastenango – miasteczka, w którym w każdy czwartek i niedzielę organizowany jest najbarwniejszy targ świata. Dojazd do miasteczka późnym popołudniem. Czas wolny na spacer po brukowanych uliczkach.
Wizyta na targu, który obok majańskiego miasta Tikal jest największą atrakcją kraju. W dni targowe do  miasta przybywają odziane w tradycyjne stroje indiańskie plemiona zamieszkujące okoliczne regiony. Pierwsze co rzuca się w oczy, to oszałamiające kolory sprzedawanych tu tkanin, obrusów, narzut, ubrań i rękodzieła – widok wręcz nieprawdopodobny!!! Niesamowitą scenerię dopełnia położony nieopodal kolorowy cmentarz oraz biały Kościół Św. Tomasza górujący nad straganami, w którym przez cały dzień obrzędy chrześcijańskie mieszają się z majańskimi. W ofierze składane są piękne bukiety, świece, tajemnicze kulki, a nawet koguty. Schody przed kościołem wypełniają bogate kosze kwiatów, a w powietrzu unosi silna woń i dym palonych kadzideł. Po południu przejazd nad malownicze jezioro Atitlan otoczone  majestatycznymi stożkami wulkanicznymi.  Czas wolny na wypoczynek.
Rejs łodzią do wiosek wyrosłych na brzegu jeziora. Każda z nich ma swój charakterystyczny klimat. San Pedro pokochali młodzi ludzie z plecakami i osoby przyjeżdzające na kursy języka hiszpańskiego. Panuje tu luźna atmosfera, mnóstwo jest gwarnych pubów i restauracji. San Marcos to mekka joginów i osób szukających harmonii ze światem. Znajdują tu się słynne pomosty, z których podziwia się ogromne stożki wulkaniczne – piękne zdjęcia gwarantowane. Santiago, największa wioska, słynie  z synkretycznych wierzeń majańsko-chrześcijańskich.
Po śniadaniu transfer do stolicy – Miasta Gwatemala. Po południu krótkie zwiedzanie miasta, którego największą atrakcją jest Pałac Narodowy oraz Katedra odbudowana po zniszczeniach spowodowanych trzęsieniem ziemi w XX wieku  mieszcząca się  przy ogromnym Placu Centralnym, na którym podczas dnia zbierają się rodziny i młodzi Gwatemalczycy.
Przejazd do Copan (Honduras) jednego z największych i najważniejszych miast Majów. Obowiązkowa opłata przy przekroczeniu granicy 8 USD/os. Ruiny położone są nieopodal urokliwego miasteczka Copan Ruinas z brukowanymi uliczkami, kawiarenkami, restauracjami i pięknym placem głównym. Po południu półdniowa wizyta w Copan. Do dziś można tu podziwiać okazałe piramidy, plac do rytualnej gry w piłkę oraz misternie zdobione kamienne płyty. Najznamienitszym zabytkiem miasta są doskonale zachowane kamienne schody zwane Schodami Hieroglifów – najdłuższy zabytek piśmiennictwa Majów jaki odkryto do dnia dzisiejszego. Na 63 stopniach wyryto aż 2500 znaków pisma Majów.  Jest to także jedno z najlepszych miejsc do obserwowania całych stad ogromnych ar czerwonych (zółtoskrzydłych).
Powrót do Gwatemali. Przejazd na karaibskie wybrzeże do Puerto Barrios, skąd dopłyniemy łodzią do miasteczka Livingston zamieszkanego w dużej mierze przez społeczność Garifuna – potomków jamajskich niewolników. W miasteczku panuje prawdziwie karaibska  atmosfera. Domki pomalowane są w jaskrawe kolory, wszędzie rozbrzmiewają melodie „reggae”, a na uliczkach po zmroku można skosztować najlepszej ulicznej kuchni w całej Gwatemali.
Czas wolny na odpoczynek. Warto wybrać się do niesamowitego miejsca ukrytego wśród drzew – Siete Azules. To naturalne oczka wodne połączone kaskadami ukryte w lesie, w których można wziąć orzeźwiającą kąpiel. Do miejsca można dotrzeć spacerując brzegiem morza.
Z Livingston tym razem wydostaniemy się łodzią płynąc w górę rzeki Rio Dulce. Piękna trasa wiedzie początkowo malowniczym wąwozem do którego wpływają liczne kanały rzeczne.  Wody rezerwatu są domem dla ogromnych manatów – ogromnych ssaków wodnych, których waga dochodzi nawet do ponad tony. Na jednym z brzegów wybudowano tu zadziwiający jak na tę część świata Zamek San Felipe. Nocleg na brzegu Jeziora Izabal w niewielkiej odległości od miasta Rio Dulce.
Przejazd do jednego z najbardziej kolorowych miasteczek Ameryki Środkowej – Flores. Ta niewielka miejscowość jest bazową wypadową do miasta Majów – Tikal. Położone jest przy brzegu jeziora Peten Itza. Popołudnie wolne na spacer wąskimi uliczkami, gdzie panuje senna atmosfera, a niemal każdy budynek jest w innym kolorze.
Bardzo wczesnym rankiem przejazd do otoczonego gęstym lasem tropikalnym miasta Majów – Tikal. To najsłynniejsza atrakcja turystyczna Gwatemali. Tikal jest najlepiej zachowanym majańskim miastem Ameryki i jednym z najlepiej zachowanych prekolumbijskich miast obu Ameryk. Wraz z otaczającym go parkiem narodowym zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ogromny kompleks świątyń, zabudowań, placów i pałaców połączony jest ze sobą ścieżkami ukrytymi w gęstym lesie. Warto wsłuchać się tu w odgłosy dżungli zamieszkałej przez liczne gatunki tropikalnych ptaków jak tukany czy małe papużki, wyjce – czarne małpy wydające przerażające dźwięki oraz pocieszne ostronosy, które stadami pałaszują tutejsze zarośla.  Tikal posłużyło także jako scenografia do Gwiezdnych Wojen jako Planeta Yavin. Po południu powrót do Flores na nocleg.
Wylot do Polski z odpowiednimi przesiadkami lub kontynuacja podróży na wypoczynek w Belize.
Galeria zdjęć
PYTANIA I REZERWACJA

    Jak używamy Państwa danych?
    Wszelkie dane osobowe, które Państwo nam podają, służą nam wyłącznie do przygotowania oferty dla Państwa i komunikacji z Państwem, a w przypadku realizacji oferty do dokonania niezbędnych rezerwacji w Państwa imieniu.

    Dlaczego pytamy?
    W razie potrzeby chcielibyśmy mieć możliwość skontaktować się z Państwem telefonicznie, ponieważ w rozmowie telefonicznej łatwiej i szybciej będziemy mogli uzyskać niezbędne informacje potrzebne do sfinalizowania Państwa wyjazdu. Proszę się nie martwić, Państwa numer telefonu nie będzie wykorzystywany w żaden inny sposób

    Dlaczego pytamy?
    Na podany adres wyślemy odpowiedź na Państwa zapytanie. Adresu nie wykorzystamy do innych celów i nie udostępnimy stronom trzecim.

    Wyślij do znajomego
    Wydrukuj
    Wyślij do znajomego