Majowie i ich tajemnice

Meksyk, Gwatemala, Honduras, Belize
Majowie i ich tajemnice
Majowie, ich niezwykłe piramidy oraz nagłe zniknięcie do dziś rozpalają umysły podróżników i naukowców. Poniższy program obejmuje tereny zamieszkałe niegdyś przez tę tajemniczą cywilizację i obejmują meksykański Jukatan, Gwatemalę, Honduras i Belize. Zabierzemy Państwa do jednego z 7 nowych cudów świata - Chichen Itzy, porośniętego dżunglą Tikal i hondurańskiego Copan, gdzie nad głowami latają ogromne ary. W programie znalazły się także kolorowe, kolonialne miasteczka Antigua, i Merida i najbarwniejszy targ całej Ameryki Środkowej – Chichicastenango. Na zakończenie zasłużony wypoczynek nad błękitnym Morzem Karaibskim w San Pedro w Belize, o którym śpiewała sama Madonna w piosence „La Isla Bonita”.
Program realizowany jest na bazie prywatnych transferów, prywatnego zwiedzania oraz przewodnika na wyłączność w języku angielskim. Program może być dowolnie zmodyfikowany i dostosowany do Państwa potrzeb i oczekiwań. Termin, ilość osób oraz standard zakwaterowania jest dowolny.
Jeżeli są Państwo zainteresowani wyceną w konkretnym terminie prosimy o kontakt.
Rodzaj programu
Program objazdowo-pobytowy
Trasa programu
Cancun - Merida - Izamal - Chichen Itza - Rezerwat Biosfery Celestun - Uxmal - Campeche - Calakmul - Bacalar - Chetumal (Belize) - Tikal (Gwatemala) - Rio Dulce - Livingston - Copan (Honduras) - Chichicastenango - Jezioro Atitlan - Antiqua Gwatemala - Gwatemala City - Belize - San Piedro
Ilość dni
18
Program dzeń po dniu
Pokaż wszystkie
Przylot do Cancun. Powitanie na lotnisku przez naszego kontrahenta. Transfer do Meridy. Przyjazd i zakwaterowanie w hotelu położonego w pobliżu kompleksu archeologicznego Chichen Iza.  Czas wolny na wypoczynek po długim locie. Nocleg w hotelu.
Całodzienna wycieczka po archeologicznych miejscach Izamal oraz Chichen-Izta Po  śniadaniu przejazd do miasta Izamal położonego 70 km od Meridy. W starożytności Izamal był ośrodkiem kultu najwyższego boga Majów - Itzamny oraz boga słońca Kinich-Kakomo. Kilkanaście piramid poświęcono tym bogom. Być może to było powodem, że hiszpańscy koloniści wybrali Izamal na miejsce cudowy ogromnego klasztoru franciszkańskiego Convento de San Antonio de Padua, który dziś stoi w sercu miasta. Zwiedzanie imponującego klasztoru, ruin Majów i ulic, gdzie większość budynków pomalowana jest w kolorze żółtym. Z tego powodu miasto nazywane jest "żółtym miastem". Przewidziany jest też czas an obiad i zakupy w lokalnych warsztatach rzemieślniczych. Następnie przejazd w kierunku Chichen-Iza, jednego z 7 cudów świata, najlepiej zachowanego na Jukatanie miasta Majów. Miasto zwane  „Źródłem ludu Itza”, którego przedstawiciele założyli je wokół dwóch cenote - świętych zbiorników wodnych. Pierwsze budowle wzniesione w tym rejonie (ok.700-900 n.e.) wykazują cechy rodzimej architektury Majów. W IX wieku miasto zostało opuszczone z niewyjaśnionych powodów i zasiedlone ponownie pod koniec X w. Późniejsze budowle zaznaczone są silnymi wpływami kultury Tolteków, którzy najechali miasto przenosząc się na niziny ze swej stolicy Tuli położonej na północ od miasta Meksyk. Chichen Itza jest niepowtarzalnym miejscem pośród jukatańskich wykopalisk. Wspaniały Zamek, Platforma Wenus, Świątynia Wojowników i wiele innych budowli to wybitne dzieła architektury. W XV w. z nieznanych przyczyn miasto zostało opuszczone, aż do przybycia pierwszych hiszpańskich zdobywców (1530 r.) było celem pielgrzymek i pełniło funkcję centrum religijnego. Po zwiedzaniu powrót do hotelu.
Po śniadaniu, zwiedzanie rybackiego miasteczka Celestun, wokół którego rozciąga się Rezerwat Biosfery Celestun, o ogromnej powierzchni 600 km2. W rezerwacie zobaczymy m.in. pelikany, flamingi, czaple i kormorany, okoliczne plaże są miejscem lęgowym żółwi morskich. W programie rejs łódką, podczas którego można obserwować stada flamingów. W czasie wycieczki możliwość kąpieli (należy więc zabrać stroje kąpielowe). W czasie zwiedzania lunch w lokalnej restauracji. Czas trwania wycieczki: ok. 6 h, lunch wliczony, serwis prywatny. Po południu powrót do hotelu.
Po śniadaniu przejazd do miasta Uxmal, położonego 80 km od Meridy, będącego doskonałym przykładem architektury Majów. Miejsce zostało wpisane Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zachwyca starożytnymi budowlami oraz licznymi wykopaliskami położonymi wśród malowniczych wzgórz.  Zobaczymy tam: Dom Maga - monumentalną budowlę o wysokości blisko 40 m, na której zbudowano aż 5 świątyń,  Klasztor, Dom Żółwi. Następnie przejazd do Campeche, gdzie znajduje się hotel.
Przejazd od Calakmul położonego 300 km na poludniowy-wschód od Campeche (ok. 4 h jazdy). Po przyjeździe czas wolny.
Po śniadaniu przejazd do stanowiska archeologicznego Calakmul, które jest jednym z najważniejszych miast Majów w okresie klasycznym, większym niż Tikal w Gwatemali, chociaż do tej pory tylko część jego powierzchni o powierzchni 100 km2 została oczyszczona i tylko garstka z 6500 budynków została przywrócona. Eksploracja terenu,  w tym piramidy o wysokości 50 m, która jest największą w Meksyku.  Przy odrobinie szczęścia  zobaczymy papugi, tukany i inne gatunki żyjące w  Rezerwacie Biosfery Calakmul, otaczającym stanowisko archeologiczne. Wycieczka trwa (ok. 5h)
Po śniadaniu przejazd od Bacalar. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny
Śniadanie w hotelu. W tym dniu dwukrotnie przekroczą Państwo granicę tj. z Meksyku do Belize oraz z Belize do Gwatemali (opłata na miejscu ok. 22 USD/os.) Przejazd do hotelu położonego w Tikal.
Po śniadaniu zwiedzanie Tikal - starożytnego miasta Majów położonego w środku tropikalnej dżungli. W 1979 stanowisko archeologiczne w Tikál wraz z otaczającym je parkiem narodowym zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tikal jest najlepiej zachowanym majańskim miastem Ameryki i być może najlepiej zachowanym prekolumbijskim miastem obu Ameryk. Klasą dorównuje mu zapewne Machu Picchu, Teutihuacan, może Palenque i koniec. Kompleks Tikal to kompleks świątyń, zabudowań, placów i pałaców. Wszystkie połączone są ze sobą ścieżkami lub przecinkami wśród drzew. Tikal obejmuje plac centralny z Akropolem i dwoma dominującymi, charakterystycznymi świątyniami (w tym Jaguara). Kolejno piramidy-świątynie II (masek) i III (Wielkiego Księcia) a potem świątynię IV (Dwugłowego węża). Jest to jeden z najświetniejszych przykładów potęgi Majów i niesamowitego poziomu ich zdolności architektonicznych i nie tylko. Warto wsłuchać się również w odgłosy dżungli zamieszkałej przez liczne gatunki tropikalnych ptaków i zwierząt i przypomnieć sobie w jakim znanym filmie wystąpiło to właśnie miejsce....oczywiście w Gwiezdnych Wojnach! (planeta Yavin). Następnie przejazd do miasta Rio Dulce, położonego na brzegiem jeziora Lake Izabal.
Całodzienna wycieczka - zwiedzanie Rio Dulce w tym panoramiczny zamek San Felipe. Zwiedzanie łódka motorową  (ok. 3h) najważniejszego rezerwatu ekologicznego w Gwatemali, położonego w delcie Jeziora Izabal, wzdłuż Rio Dulce, gdzie dominującym krajobrazem są kaniony, kanały. Wody rezerwatu są demem dla ogromnych mant, które mogą ważyć ponad tonę. Na przeciwległym brzegu znajduje się Zamek Sam Felipe zbudowany przez Hiszpanów, którego widok pięknie prezentuje się z łodzi. Wizyta w muzeum sztuki rodzimej założonym przez stowarzyszenie Ak'Tenamit, organizację pozarządową, która dąży do poprawy warunków życia Majów Q'eqchi zamieszkujących ten region. Następnie wizyta w miasteczku Livingston leżącym u ujścia rzeki do Zatoki Honduraskiej. Livingston jest sercem społeczności Garifuna, typowa architektura to mnóstwo jaskrawo pomalowanych domów, wszędzie rozbrzmiewają melodie „reggae” zmieszane z dźwiękami latynoskimi.  Przejazd do Copan (Honduras) jednego z największych i najważniejszych miast Majów. Obowiązkowa opłata przy przekroczeniu granicy 8 USD/os
Półdniowe zwiedzanie Copan, niegdyś największego miasta Majów.  Copan jest wpisane na listę UNESCO i na jego terenie wciąż dokonuje się sensacyjnych odkryć.  Następnie transfer do Gwatemala City.
Przejazd w kierunku Jeziora Atitlan, jednego z najpiękniejszych jezior świata i jednej z największych atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Gwatemali. Największym atutem jeziora jest jego niesamowite położenie. Otaczają je trzy wulkany: Atitlán (3537 m npm), Tolimán (3158 m npm) i wulkan San Pedro (3020 m npm). Nazwa wywodzi się z języka majańskiego nahuatl. Atloznacza wodę, a titlan pomiędzy, czyli pomiędzy wodami. Transfer do Chichicastenango - miasteczka położonego w środkowej części Gwatemali, które lokalni mieszkańcy nazywają pieszczotliwie Chichi. To niewielkie miasteczko jest pięknie położone, otaczają je ze wszystkich stron góry i zielone doliny. Zwiedzanie tradycyjnego targu w Chichicastenango,  największego targu na świeżym powietrzu w Ameryce, na którym zaopatrzyć się można w piękne wytwory tamtejszego rzemiosła.  Wizyta w  XVII-wiecznym kościele Św. Tomasza. Zakwaterowanie i nocleg w Atitlan.
Wycieczka łodzią po jeziorze. Następnie przejazd do Antigua Gwatemala. Antigua Gwatemala - dawna stolica Gwatemali założona w latach 40. XVI wieku jako stolica hiszpańskich posiadłości kolonialnych w Ameryce Środkowej. Konkwistadorzy nadali mu wówczas nazwę La Muy Noble y Muy Leal Ciudad de Santiago de los Caballeros de Guatemala, czyli "Najbardziej Zaszczytne i Najwierniejsze Miasto Świętego Jakuba od Rycerzy Gwatemali". Szczyt rozwoju miasta przypada na 2. połowę XVIII wieku - zamieszkiwało je wówczas ok. 60 tys. osób. W tym właśnie czasie (XVIII w.) miasto nawiedziły dwa silne trzęsienia ziemi, które doprowadziły do poważnych zniszczeń. Władze kolonialne postanowiły odbudować stolicę w nowym, bezpieczniejszym miejscu. Tak powstała obecna stolica kraju – miasto Gwatemala. W roku 1776 nakazano całkowite opuszczenie zniszczonej stolicy. Wiele osób pozostało jednak na miejscu, a miasto ostatecznie podniosło się ze zniszczeń, choć nigdy nie nawiązało już do czasów swojej świetności. By odróżnić je od nowej stolicy nadano mu nazwę Antigua Guatemala, czyli stara Gwatemala. Dzisiaj Antiqua jest jednym z najbardziej znanych zabytkowych miast w Gwatemali, wpisana na Światową Listę UNESCO. Ulice miasta, skonstruowanego na planie szachownicy, biegną z północy na południe i ze wschodu na zachód. Przy centralnym placu - Parco Central -  znajdują się główne atrakcje turystyczne miasta lub też jego najważniejsze budynki: Catedral de Santiago, Palacio de los Capitanes, Palacio del Ayuntamiento.
Całodzienna wycieczka po mieście Antiqua Gwatemala i okolicznych wioskach San Juan del Obispo i Santa Maria de Jesus. Po zwiedzaniu lekcja gotowania w Restauracji Guatelaria specjalizującej się w daniach kuchni gwatemalskiej. Przygotowując swoje tradycyjne potrawy, słodycze, kawę sięgają do starożytnych receptur, co sprawie, że wszystko smakuje wyśmienicie. dycze, kawę i produkty. Przygotowują swoje potrawy, cukierki i kawę ze starożytnych receptur i przyprawiają je miłością i dumą ze swoich korzeni (czas trwania  ok. 1,30 godz.,  degustacja gwatemalskich cukierków, rys historyczny, przygotowanie 1 dania). Następnie transfer do Gwatemala City.
Transfer na lotnisko i przelot do Belize (z przesiadką w Flores) Następnie przelot do San Piedro, transfer do hotelu i czas wolny na wypoczynek. 3 noce w hotelu przy plaży.
Transfer na lotnisko i przelot krajowy do Belize City (opłata lotniskowa wylotowa 50 USD/os. płatna na lotnisku). Następnie przelot międzynarodowy.
Galeria zdjęć
PYTANIA I REZERWACJA

  Jak używamy Państwa danych?
  Wszelkie dane osobowe, które Państwo nam podają, służą nam wyłącznie do przygotowania oferty dla Państwa i komunikacji z Państwem, a w przypadku realizacji oferty do dokonania niezbędnych rezerwacji w Państwa imieniu.

  Dlaczego pytamy?
  W razie potrzeby chcielibyśmy mieć możliwość skontaktować się z Państwem telefonicznie, ponieważ w rozmowie telefonicznej łatwiej i szybciej będziemy mogli uzyskać niezbędne informacje potrzebne do sfinalizowania Państwa wyjazdu. Proszę się nie martwić, Państwa numer telefonu nie będzie wykorzystywany w żaden inny sposób

  Dlaczego pytamy?
  Na podany adres wyślemy odpowiedź na Państwa zapytanie. Adresu nie wykorzystamy do innych celów i nie udostępnimy stronom trzecim.

  Wyślij do znajomego
  Wydrukuj
  Wyślij do znajomego