Kenia & Tanzania

Kenia, Tanzania
Program
W programie prezentujemy safari w dwóch niezwykłych, graniczących ze sobą krajach, słynących z najpiękniejszych parków na świecie, w których podglądać można dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Przygodę rozpoczynamy w zachodniej Kenii, nad malowniczym jeziorem Navisha, w którym mamy szansę podglądać hipopotamy, żyrafy, bawoły, antylopy i mnóstwo ptactwa, następnym punktem jest jeden z najsłynniejszych parków na świecie, położony również w Kenii - Masai Mara, zajmujący powierzchnię ponad 1500 km2 i położony na wysokości 1500 m n.p.m. Park wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2010 roku. Lipiec i sierpień to najbardziej niezwykły czas, w którym ma miejsce wyjątkowy spektakl - wielka migracja stad antylop gnu oraz zebr, które co roku przemierzają drogą równin Serengeti do Masai Mary w poszukiwaniu pożywienia. Wyjątkowo spektakularna, ale i ogromnie niebezpieczna jest przeprawa zwierząt przez rzekę Mara. W Masai Mara oraz Serengeti występuje ogromna ilość roślinożerców, w tym gazele, bawoły, impale, sesebi, żyrafy, elandy, słonie, drapieżniki taki jak lwy, gepardy, czy hieny, ogromna różnorodność gatunków ptactwa oraz zwierząt wodnych w tym hipopotamy i krokodyle. W czasie safari odwiedzamy oba te parki, a następnie przemieszczamy się do największego na świecie krateru Ngorongoro (UNESCO), o powierzchni ponad 8-tys km2 i średnicy ok. 20 km, z bogactwem zarówno roślinożerców jak i drapieżników. Na zakończenie wizyta w parkach Lake Manyara i Tarangire. Program jest przygotowany w oparciu o serwis prywatny kierowcy-przewodnika, dzięki czemu jest elastyczny, co pozwala skorzystać w maksymalnym stopniu z możliwości oglądania najbardziej interesujących Państwa gatunków zwierząt. Standard zakwaterowania dostosowujemy do Państwa potrzeb i preferencji.
Trasa programu
NAIROBI - JEZIORO NAVISHA - MASAI MARA - SERENGETI - KRATER NGORONGORO - JEZIORO MANYARA - TARANGIRE - ARUSHA
Ilość dni
12
Najlepsza pora
styczeń - marzec oraz czerwiec - październik
lipiec - sierpień (wielkie migracje)
Program dzeń po dniu
Pokaż wszystkie
Przelot do Nairobi. Przylot tego samego dnia w godzinach wieczornych (wówczas transfer i nocleg w Nairobi) lub kolejnego dnia (wówczas powitanie na lotnisku i transfer do hotelu). Drugiego dnia wyjazd do sierocińca słoni Daphne Sheldrick Elephant Orphanage i kolejno przejazd do Girrafe Center, czas na interakcję z tymi niezwykłymi zwierzętami. Alternatywnie wizyta w Muzeum Karen Blixen. Lunch w jednej z lokalnych restauracji. Po lunchu orientacyjne zwiedzanie miasta. Nocleg w Nairobi.
Spotkanie z przewodnikiem i przejazd w kierunku jeziora Naivasha, położonego ok. 100 km na północny-zachód od Nairobi, na terenie Wielkiej Doliny Ryftowej, powstałej w skutek rozciągnięcia skorupy ziemskiej. Po drodze przystanek w punkcie widokowym na zrobienie zdjęć. Przyjazd do lodży, następnie lunch. Popołudniowe, godzinne safari łódką na jeziorze Naivasha, będącym domem dla różnorodnych gatunków ptaków, m.in. pelikanów. Okolice jeziora to wspaniałe miejsce na wycieczki rowerowe (dla chętnych organizujemy tą aktywność na zamówienie). Kolacja i nocleg w lodży.
Po śniadaniu przejazd do parku Masai Mara, najsłynniejszego w Kenii, ze względu na wielkie migracje zwierząt. Przyjazd i zakwaterowanie w lodży, następnie lunch. Popołudniowe safari w Parku Narodowym Masai Mara samochodem 4x4 z wykwalifikowanym przewodnikiem. W czasie safari mamy szansę zobaczyć różnorodne gatunki kopytnych, w tym gazele, bawoły, impale, sesebi, żyrafy, czy zebry. Przy większej dozie szczęścia można tu spotkać lwy, gepardy i hieny. Powrót na kolację do lodży.
Poranne i popołudniowe safari  lub całodzienne safari  z lunchem w formie suchego prowiantu. Największa szansa na spotkanie zwierząt w naturze jest w godzinach porannych, tuż po wschodzie słońca, dlatego safari odbywa się jeszcze przed śniadaniem. Zazwyczaj ok. 6.00 rano można wypić poranną kawę z kruchymi ciasteczkami, następnie odbywa się safari. Powrót do lodży na śniadanie. Następnie czas na relaks i odpoczynek, kąpiel w basenie (część lodży posiada duży odkryty basen, luksusowe lodże oferują niewielkie prywatne baseny w indywidualnych willach), korzystanie ze spa lub innej infrastruktury w lodży. Po południu lunch i następnie wyjazd na kolejne safari, podczas gdy słońce nie operuje już tak mocno. Wówczas przed zachodem słońca mamy szansę na spotkanie dzikich zwierząt. Alternatywnie możliwe całodniowe safari z lunchem w formie prowiantu. Kolacja i nocleg w lodży.
Po śniadaniu przejazd w kierunki granicy z Tanzanią. Spotkanie z przewodnikiem z ramienia tanzańskiego kontrahenta, przesiadka i przejazd do Parku Narodowego Serengeti. Po drodze obserwowanie dzikich zwierząt. Zakwaterowanie w lodży. Kolacja i nocleg w lodży. Park Narodowy Serengeti – nazwa Serengeti pochodzi z języka Masajów i oznacza „wielką suchą ziemię”. Jest to potężne naturalne pastwisko, gdzie dzikie ssaki żyją w ogromnych ilościach, jakich nie spotyka się nigdzie indziej na świecie. Obszar parku (prawie 15 tys. km2) posiada najbogatszy i najmniej zakłócony przez cywilizację ekosystem na świecie pozbawiony osadnictwa ludzkiego i asfaltowych dróg. Krajobraz parku to bezkresne płaskie trawiaste równiny na południu z pojedynczymi widocznymi z wielu kilometrów drzewami i wzgórzami, sawanny porośnięte gdzieniegdzie akacjami, teren pagórkowaty na północy, rozległe tereny leśne i równiny z czarnej gliny na zachodzie. Teren urozmaica kilka rzek i nieliczne zbiorniki wodne z największym jeziorem Ndutu na południu. Serengeti zamieszkuje wielu gatunków zwierząt, m.in.: gazele, antylopy, gnu, gazele Tomson’a, gazele Grant’a, nosorożce, hipopotamy, słonie, zebry, bawoły afrykańskie, lwy, żyrafy, lamparty, gepardy, krokodyle. Serengeti jest słynne z corocznych migracji w trakcie, których kilka milionów zwierząt kopytnych przemierza dystans nawet do 1000 km w poszukiwaniu świeżych pastwisk.
Poranne i popołudniowe safari w Parku Narodowym Serengeti, w godzinach, gdy jest największa szansa na podglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku. W środkowej części dnia, gdy zwierzęta ukrywają się przed upałem i słońcem wracamy do lodży na lunch. Kolacja i nocleg w lodży.
Śniadanie w lodży, następnie po odebraniu suchego prowiantu (na lunch) wyjazd w kierunku Parku Narodowego Ngorongoro, powstałego na terenie największego krateru. W czasie drogi przejazd przez krater, w poszukiwaniu dzikich zwierząt. Po południu przyjazd do lodży, kolacja i nocleg. Krater Ngorongoro - to największy na świecie wygasły krater o średnicy ok. 20 km i powierzchni 8.233 km2, powstały na skutek gwałtownych pęknięć w Wielkim Rowie Afrykańskim około 2,5 miliona lat temu. Ngorongoro wchodzi w skład krajobrazowo - zwierzęcego Rezerwatu Ngorongoro, który w 1979 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego krawędzie wznoszą się miejscami na ponad 2500 m n.p.m. Część ścian krateru i jego stoki pokrywa wiecznie zielony las pełen antylop, jeżozwierzy i lampartów. Dno krateru zajmują przede wszystkim bogate naturalne pastwiska, jeziorka, strumyki, liczne zarośla oraz las akacjowy, a także jezioro Magadi zamieszkane przez hipopotamy. W kraterze można zobaczyć liczne stada antylop gnu, zebry, bawoły, słonie, gazele, lwy, gepardy, czy lamparty. W przeszłości występowały to czarne nosorożce.
Po śniadaniu przejazd w kierunku Parku Narodowego Lake Manyara. Przyjazd do lodży na lunch. Popołudniowe safari w parku. Kolacja i nocleg w lodży. Park Narodowy Lake Manyara obejmuje płytkie jezioro o powierzchni 230 km2. Teren parku pokryty jest głównie roślinnością sawannową oraz palmami, a jego malownicze wzgórza poprzecinane są strumieniami o krystalicznie czystej wodzie. Obszar słynie z licznie występujących tu żyraf, guźców, pawianów, słoni, antylop, bawołów, lwów, hipopotamów, flamingów oraz różnych gatunków ptactwa wodnego. Ze względu na ogromną różnorodność gatunkową park został wpisany na Listę Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.
Śniadanie w lodży, następnie wyjazd w kierunku Parku Narodowego Tarangire. Lunch w lodży. Po południu safari w poszukiwaniu dzikich zwierząt. Kolacja w lodży. Park Narodowy Tarangire został utworzony w 1970 roku na powierzchni ok. 2.600 km2, w rejonie rzeki Tarangire. Zachwycające są tu widoki trawiastej sawanny porośniętej akacją i charakterystycznymi dla tego terenu baobabami. Występuje tu wiele gatunków zwierząt, przede wszystkim słonie, bawoły, zebry, gazele, lwy oraz pantery. Po Kraterze Ngorongoro jest to drugi park pod względem ilości zwierzyny, mamy więc szansę spotkać tu słonie, bawoły, zebry, gazele, lwy oraz pantery, liczne ptactwo (ponad 500 gatunków). 
Śniadanie, następnie transfer na lotnisko w Arushy i wylot powrotny do Polski. Przylot następnego dnia wg rozkładu linii lotniczej. Alternatywnie, dla osób, które chciałyby przedłużyć program polecamy przelot na Zanzibar lub Pembę i dowolnie długi wypoczynek w hotelu, tuż przy pięknej piaszczystej plaży Oceanu Indyjskiego.
Galeria zdjęć
PYTANIA I REZERWACJA

  Jak używamy Państwa danych?
  Wszelkie dane osobowe, które Państwo nam podają, służą nam wyłącznie do przygotowania oferty dla Państwa i komunikacji z Państwem, a w przypadku realizacji oferty do dokonania niezbędnych rezerwacji w Państwa imieniu.

  Dlaczego pytamy?
  W razie potrzeby chcielibyśmy mieć możliwość skontaktować się z Państwem telefonicznie, ponieważ w rozmowie telefonicznej łatwiej i szybciej będziemy mogli uzyskać niezbędne informacje potrzebne do sfinalizowania Państwa wyjazdu. Proszę się nie martwić, Państwa numer telefonu nie będzie wykorzystywany w żaden inny sposób

  Dlaczego pytamy?
  Na podany adres wyślemy odpowiedź na Państwa zapytanie. Adresu nie wykorzystamy do innych celów i nie udostępnimy stronom trzecim.

  Wyślij do znajomego
  Wydrukuj
  Wyślij do znajomego