Etiopia - podróż na północ

Etiopia
Program
Zapraszamy na niezwykłą wyprawę w północne rejony Etiopii. Podróż rozpoczynamy od stolicy kraju Addis Abeby, z Muzeum Narodowym poświęconym najstarszym znaleziskom związanym z przodkami człowieka. Następnie wyjazd w rejon jeziora Tana, z charakterystycznymi okrągłymi świątyniami i słynne wodospady w rejonie Bahir Dar, w rejon Gonderu z fantastycznymi średniowiecznymi zamkami wpisanymi na listę UNESCO. Dla amatorów przygód i górskich wypraw proponujemy wycieczkę w Góry Semien z noclegami w namiotach, a dla pasjonatów historii starożytne Aksum, założone w I wieku n.e. oraz spektakularną wspinaczkę do niezwykłego klasztoru położonego na stromej skale - Debre Domo.
Trasa programu
ADDIS ABEBA - BAHIR DAR - JEZIORO TANA - WODOSPADY NILU BŁĘKITNEGO - GONDER - GÓRY SEMIEN - AKSUM - YEHA - DOBRE DAMO - DOLINA GHERHALTA - MEKELE - DEPRESJA DANAKILSKA - LALIBELI
Ilość dni
16
Najlepsza pora
listopad - marzec
Program dzeń po dniu
Pokaż wszystkie
Przelot do stolicy Etiopii – Addis Abeby wg rozkładu linii lotniczej. Przylot następnego dnia, w godzinach porannych. Po wylądowaniu  i załatwieniu formalności wizowych spotkanie z naszym przedstawicielem w hali przylotów. Prywatny transfer do hotelu. Następnie zwiedzanie Muzeum Narodowego, które gromadzi  zbiory o szczególnym znaczeniu dla historii ludzkości. Jego najważniejsza część zbiorów poświęcona jest prehistorii i znaleziskom związanym z przodkami człowieka. To na terenie Etiopii odkryto najstarsze szkielety, a największą sensację wzbudziło odkrycie szkieletu „Lucy” liczącego 3,2 mln lat! Następnie spacer po jednym z największych targowisk Afryki – Merkato. Można tu znaleźć dosłowne „wszystko” od barwnych tkanin, pamiątek po najróżniejsze owoce i warzywa. To doskonałe miejsce dla fotografów. Jeśli wystarczy czasu wybierzemy się na Wzgórze Entoto, skąd rozpościera się panoramiczny widok na stolicę i to właśnie tu cesarz Menelik II zbudował swój pałac.
Po śniadaniu przejazd na lotnisko i przelot do Bahir Dar (ok. 1h lotu). Po przylocie rejs po jeziorze Tana, na którego wyspach Etiopczycy ukryli przed wzrokiem najeźdźców dziesiątki monastyrów. Wiele z nich miało własne szkoły teologiczne, często istnieją one do dziś pełniąc pieczę nad historycznymi i kulturowymi skarbami.  Świątynie, zawsze okrągłe, bo w kątach czai się diabeł, ozdobione są cudownymi malowidłami o bardzo żywych kolorach. Pokryte papirusowymi zaroślami brzegi jeziora są idealnym miejscem dla ptaków. Po południu przejazd 30 km  na pd-zachód od Bahir Dar do wioski Tiss Abay, nieopodal którego znajdują się słynne wodospady, których wysokość sięga 45 metrów i 400 m szerokości podczas pory deszczowej. Powrót do hotelu na nocleg.
Po śniadaniu przejazd do Gonder (180 km, ok. 3-4 h), który był etiopskim centrum kulturalnym i handlowym przez dwa stulecia. Założony został przez Cesarza Fasilidasa w 1636 r. Dziś jest znany ze średniowiecznych zamków wpisanych ma listę światowego dziedzictwa UNESCO. To widok jakiego nikt w Afryce się nie spodziewa. W programie  zwiedzanie pałaców, rezydencji i łaźni Fesilidasa oraz podziwianie zadziwiających fresków w Kościele Debre Berhan Selassie.
Po śniadaniu przejazd w majestatyczne Góry Semien, na terenie których utworzono park narodowy. Jest do dom dla wielu endemicznych gatunków zwierząt.  Podczas wędrówki można natknąć się na stada dżelad – małp z charakterystycznymi bujnymi grzywami i  krwistoczerwonymi trójkątami w okolicach klatki piersiowych. Przy  odrobinie szczęścia można tu także wypatrzeć koziorożce abisyńskie, endemiczne i bardzo rzadkie wilki etiopskie i orłosępy brodate.  Szlak nie jest forsowny, a widoki górskich szczytów, łąk i dolin wspaniałe.  Łączny czas przejścia drugiego dnia to ok 5h.  Nocleg  w namiotach na kempingach.
Po śniadaniu wyjazd z Gór Semien i przejazd do Aksum (ok. 7-8 h). Następnego dnia po śniadaniu zwiedzanie stolicy starożytnego państwa Aksum założonego w I w n.e, które przeżywało czasy świetności w IV w., będąc potęgą ówczesnego świata. Wtedy też Aksum przyjęło chrześcijaństwo i do dziś stanowi święte miasto kościoła etiopskiego.  Można tu podziwiać arcydzieła architektoniczne jak choćby słynne stelle (rozsławiony Obelisk z Aksum) do dziś będące inspiracją projektantów nowoczesnych budowli. Aksum było miejscem koronacyjnym dla etiopskich cesarzy, aż do czasów Haile Selassie. To właśnie  tutaj w tajemniczej Kaplicy Tablic przechowywana jest legendarna Arka Przymierza. Aksum to miasto z niesamowicie bogatą historią. To stąd wyruszyła królowa Saba, by spotkać się z królem Salomonem w Jerozolimie, by przekazać mu swoje wizje dotyczące przyszłości świata. Legenda mówi, że ich syn Menelik sprowadził do Etiopi Arkę Przymierza i stał się protoplastą cesarskiego rodu etiopskiego. Do naszych czasów zachowały się ruiny pałacu Saby i baseny służące współcześnie za rezerwuar słodkiej wody.
Przejazd do malowniczej Doliny Gherhalta (ok. 3,5h). Po drodze zwiedzanie prastarej świątyni w Yeha, pochądzej z VIII-VII w p.n.e.! Uważana jest za najstarszą budowlę w kraju. Kolejnym punktem będzie wejście po skale i linie (wejście jest asekurowane) do klasztoru Debre Damo położonego na szczycie płasko zakończonej góry (wejście tylko dla mężczyzn). Po dojeździe do Hawzen kolacja i nocleg w lodge położonej w pięknej scenerii. Zachody słońca są tu nieziemskie.
Cały dzień przeznaczony na zwiedzanie Doliny Gherhalta.  Na terenie doliny rozsiane są bajeczne formacje skalne, w których wykuto niezwykłe klasztory, do których dotarcie jest niejednokrotnie nie lada wyczynem. Do jednego z nich – Abune Yemata Guh, prowadzi szlak tuż nad przepaściami, ale widoki roztaczające się z trasy pozostają na długo w pamięci i uważane są za najbardziej spektakularne w całej Etiopii. Nie jest to jednak droga dla osób o słabym sercu. Innymi klasztorami w okolicy – już łatwiejszymi w dotarciu są Maryam Korkor i Daniel Korkor. Program tego dnia dopasowany będzie do Państwa preferencji. Po południu przejazd do Mekele na nocleg.
Po śniadaniu przejazd samochodem terenowym do Depresji Danakil - jednego z najbardziej nieprzyjaznych do życia miejsc na ziemi. Miejsce pozbawione jest infrastruktury turystycznej (nocleg pod gołym niebem lub w namiocie). Danakil jest częścią Wielkich Rowów Afrykańskich i znajdują się tutaj fantastyczne formacje o genezie wulkanicznej oraz ogromne słone jezioro Karum, które śmiało może konkurować pod kątem malowniczości z o wiele bardziej rozsławionym Salar de Uyuni w Boliwii. Tutaj także przy niewyobrażalnym trudzie pracy wydobywa się bloki solne, które transportuje się karawaną wielbłądów.
Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Depresji Danakilskiej, a po południu powrót do Mekele na nocleg. Następnego dnia po śniadaniu przejazd do Lalibeli.
Zwiedzanie najważniejszych kościołów. Te intrygujące budowle zostały w całości wykute w jednolitej bryle czerwonego wulkanicznego tufu. Wydają się być absolutnie nierzeczywiste, stworzone nadludzką mocą. Kościoły w Lalibeli określane są najmniej znanym, ósmym cudem świata i na to określenie w pełni zasługują.
Po śniadaniu przelot do Addis Abeby (ok. 1h lotu). Czas wolny. Kierowca jest do Państwa dyspozycji. Po północy wylot do Polski. Przylot wg rozkładu linii lotniczej.
Galeria zdjęć
PYTANIA I REZERWACJA

  Jak używamy Państwa danych?
  Wszelkie dane osobowe, które Państwo nam podają, służą nam wyłącznie do przygotowania oferty dla Państwa i komunikacji z Państwem, a w przypadku realizacji oferty do dokonania niezbędnych rezerwacji w Państwa imieniu.

  Dlaczego pytamy?
  W razie potrzeby chcielibyśmy mieć możliwość skontaktować się z Państwem telefonicznie, ponieważ w rozmowie telefonicznej łatwiej i szybciej będziemy mogli uzyskać niezbędne informacje potrzebne do sfinalizowania Państwa wyjazdu. Proszę się nie martwić, Państwa numer telefonu nie będzie wykorzystywany w żaden inny sposób

  Dlaczego pytamy?
  Na podany adres wyślemy odpowiedź na Państwa zapytanie. Adresu nie wykorzystamy do innych celów i nie udostępnimy stronom trzecim.

  Wyślij do znajomego
  Wydrukuj
  Wyślij do znajomego