Etiopia - podróż do początku świata

Etiopia
Program
Etiopia leży w północno-wschodnim rogu Afryki, w równej odległości do równika i Zwrotnika Koziorożca. Dogodne warunki klimatyczne i krajobrazowe uczyniły z Etiopii dom dla ogromnej liczby ptaków i ssaków. Po deszczach wzgórza i doliny zdobią kwiaty, poza Etiopią niespotykane w innych częściach Afryki. To kraj bardzo zróżnicowany geologicznie. Położona 116 metrów poniżej poziomu morza etiopska depresja Danakil, to prawdziwe siarkowe piekło. Jej przeciwieństwem są "alpejskie" szczyty, sięgające 4620 m n.p.m. Wielki Rów Afrykański, który przecina Etiopię na pół, utworzył serię cudownych jezior, bogatych we wszelkie formy życia. Północ Etiopii to trasa historyczna - poznawanie chrześcijańskiej kultury i architektury, korzeniami sięgającej IV wieku. To tu, w etiopskim Aksum, przechowywana jest legendarna Arka Przymierza, czyli tablice, które Mojżesz otrzymał od Boga. Na południu czekają na uczestników wycieczek afrykańskie plemiona, których sposób życia, ubierania i mieszkania nie zmienił się od tysięcy lat.
Trasa programu
ADDIS ABEBA - BAHIR DAR - JEZIORO TANA - GONDER - GÓRY SEMIEN - LALIBELI - AKSUM - DOLINA GHERHALTA - MEKELE - AWASA - ARBAMINH - PARK NARODOWY NECHISAR - DOLINA OMO (PLEMIONA MURSI, HAMER, KARO, BORENA) - YIRGALEM
Ilość dni
20
Najlepsza pora
listopad - marzec
Program dzeń po dniu
Pokaż wszystkie
Przelot do stolicy Etiopii – Addis Abeby, z przesiadką wg rozkładu linii lotniczej. W przykładowym programie zastosowano nocne połączenie.
Po wylądowaniu i załatwieniu formalności wizowych i spotkanie z naszym przedstawicielem w hali przylotów. Prywatny transfer do hotelu. Następnie zwiedzanie Muzeum Narodowego, które gromadzi zbiory o szczególnym znaczeniu dla historii ludzkości. Jego najważniejsza część zbiorów poświęcona jest prehistorii i znaleziskom związanym z przodkami człowieka. To na terenie Etiopii odkryto najstarsze szkielety, a największą sensację wzbudziło odkrycie szkieletu „Lucy” liczącego 3,2 mln lat! Następnie spacer po jednym z największych targowisk Afryki – Merkato. Można tu znaleźć dosłownie „wszystko” od barwnych tkanin, pamiątek po najróżniejsze owoce i warzywa. To doskonałe miejsce dla fotografów. Jeśli wystarczy czasu wybierzemy się na Wzgórze Entoto, skąd rozpościera się panoramiczny widok na stolicę i to właśnie tu cesarz Menelik II zbudował swój pałac.
Po śniadaniu przejazd na lotnisko i przelot do Bahir Dar (godziny ranne). Po przylocie przejazd w okolice jeziora Tana, z którego wypływa Nil Błękitny. Wyrusza w swoją długą podróż przez etiopskie góry i sudańskie pustynie do Chartumu, potem mija luksorskie świątynie i Dolinę Królów, by przez Kair dotrzeć do Morza Śródziemnego. W programie rejs po jeziorze Tana, na którego wyspach Etiopczycy ukryli przed wzrokiem najeźdźców dziesiątki monastyrów. Wiele z nich miało własne szkoły teologiczne, często istnieją one do dziś pełniąc pieczę nad historycznymi i kulturowymi skarbami. Świątynie, zawsze okrągłe, bo w kątach czai są diabeł, ozdobione są cudownymi malowidłami o bardzo żywych kolorach. Pokryte papirusowymi zaroślami brzegi jeziora są idealnym miejscem dla ptaków. Po południu przejazd 32 km na pd-zachód od Bahir Dar do małego miasteczka Tiss Abay, nieopodal którego znajdują się słynne wodospady, których wysokość sięga 45 metrów i 400 m szerokości podczas pory deszczowej. Powrót do hotelu na nocleg.
Po śniadaniu przejazd do Gonder (180 km, ok. 3-4 h), który był etiopskim centrum kulturalnym i handlowym przez dwa stulecia. Założony został przez Cesarza Fasilidasa w 1636. Dziś jest znany ze średniowiecznych zamków wpisanych ma listę światowego dziedzictwa UNESCO. To widok jakiego nikt w Afryce się nie spodziewa. W programie wizyta w organizacji pomagającej dzieciom - Kindu Trust i zwiedzanie pałaców, rezydencji i łaźni Fesilidasa oraz podziwianie zadziwiających fresków w Kościele Debre Berhan Selassie. Kolacja i nocleg w hotelu.
Po śniadaniu przejazd w majestatyczne Góry Semien, na terenie których utworzono park narodowy. Jest to dom dla wielu endemicznych gatunków zwierząt. Podczas wędrówki można natknąć się na stada dżelad – małp z charakterystycznymi bujnymi grzywami i krwistoczerwonymi trójkątami w okolicach klatki piersiowych. Przy odrobinie szczęścia można tu także wypatrzeć koziorożce abisyńskie, wilki etiopskie, orłosępy brodate i dostojne antylopy – niale górskie. Szlak nie jest forsowny, a widoki górskich szczytów, łąk i dolin wspaniałe. Drugiego dnia dociera się do majestatycznego wodospadu Jinbar. Łączny czas przejścia drugiego dnia to ok. 5h. Pieczę nad bezpieczeństwem pełnią tragarze, kucharz i przewodnicy. Pierwszy nocleg na kempingu w Sankaber, natomiast drugi na kempingu w w Geech.
Po śniadaniu ostatnia część spaceru w Górach Semien. Po dojściu do Imet Gogo przejazd samochodem i powrót do Gonderu na nocleg. Po drodze przystanek w wiosce Felaszy - Wolleka.
Po śniadaniu przelot do Lalibeli (godziny przedpołudniowe). Zwiedzanie najważniejszych kościołów. Te intrygujące budowle zostały w całości wykute w jednolitej bryle czerwonego wulkanicznego tufu. Wydają się być absolutnie nierzeczywiste, stworzone nadludzką mocą. Kościoły w Lalibeli określane są najmniej znanym, ósmym cudem świata i na to określenie w pełni zasługują.
Kontynuacja zwiedzania najważniejszych kościołów Lalibeli. Tego dnia wycieczka na mule lub spacer do Kościoła Asheten Maryam zlokalizowanego na szczycie bazaltowej skały. Wieczorem uczestnictwo w tradycyjnym parzeniu kawy, z którego słynie Etiopia. Nocleg w Lalibeli.
Po śniadaniu przelot do Aksum (godziny przedpołudniowe), stolicy starożytnego państwa Aksum założonego w I w n.e, które przeżywało czasy świetności w IV w., będąc potęgą ówczesnego świata. Wtedy też Aksum przyjęło chrześcijaństwo i do dziś stanowi święte miasto kościoła etiopskiego. Po przylocie zwiedzanie miasta. Można tu podziwiać arcydzieła architektoniczne jak choćby słynne stelle (rozsławiony Obelisk z Aksum) do dziś będące inspiracją projektantów nowoczesnych budowli. Aksum było miejscem koronacyjnym dla etiopskich cesarzy, aż do czasów Haile Selassie. To właśnie tutaj w tajemniczej Kaplicy Tablic przechowywana jest legendarna Arka Przymierza. Aksum to miasto z niesamowicie bogatą historią. To stąd wyruszyła królowa Saba, by spotkać się z królem Salomonem w Jerozolimie, by przekazać mu swoje wizje dotyczące przyszłości świata. Legenda mówi, że ich syn Menelik sprowadził do Etiopi Arke Przymierza i stał się protoplastą cesarskiego rodu etiopskiego. Do naszych czasów zachowały się ruiny pałacu Saby i ogromne baseny służące współcześnie za rezerwuar słodkiej wody. Kolacja i nocleg w hotelu.
Przejazd do malowniczej Doliny Gherhalta (ok. 3,5h). Po drodze zwiedzanie prastarej świątyni w Yeha, pochądzej z VIII-VII w p.n.e.! Uważana jest za najstarszą budowlę w kraju. Kolejnym punktem będzie wejście po skale i linie (wejście jest asekurowane) do klasztoru Debre Damo położonego na szczycie płasko zakończonej góry (wejście tylko dla mężczyzn, kobiety w tym czasie oglądają inną świątynię). Po dojeździe do Hawzen kolacja i nocleg w lodge położonej w pięknej scenerii. Zachody słońca są tu nieziemskie.
Cały dzień przeznaczony na zwiedzanie Doliny Gherhalta. Na terenie doliny rozsiane są bajeczne formacje skalne, w których wykuto niezwykłe klasztory, do których dotarcie jest niejednokrotnie nie lada wyczynem. Do jednego z nich – Abune Yemata Guh, prowadzi szlak tuż nad przepaściami, ale widoki roztaczające się z trasy pozostają na długo w pamięci i uważane są za najbardziej spektakularne w całej Etiopii. Nie jest to jednak droga dla osób o słabym sercu. Innymi klasztorami w okolicy – już łatwiejszymi w dotarciu są Debretsion i Abune Gebre Mikael, Maryam Korkor, Daniel Korkor. Program tego dnia dopasowany będzie do Państwa preferencji. Po południu przejazd do Mekele na nocleg.
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Mekele i przelot do Addis Abeby (przed południem), a następnie przejazd na południe kraju, zgoła inne od jego północnej części. Słynie ono z licznych plemion różniących się między sobą nie tylko charakterystycznym wyglądem, ale także sposobem budowania wiosek czy rytuałów. Pierwszym miejscem noclegowym będzie miejscowość Awassa ( dojazd z Addis Abeby ok. 5 h). Po drodze przystanek nad tektonicznym jeziorem Ziway położonym w Dolonie Ryftowej. Jezioro zamieszkują liczne gatunki ptaków wodnych. Kolacja i nocleg w hotelu.
Po śniadaniu wizyta na lokalnym targu rybnym na brzegu jeziora Awassa. Następnie przejazd do plemion Dorze zamieszkującego okolice Arbaminch i słynącego z charakterystycznych, wysokich chatek zbudowanych z bambusowych tyczek i liści bananowca przypominających gigantyczne ule. Chaty potrafią osiągać nawet 15 metrów wysokości! Do dziś dnia zachowało się jedynie 9 wiosek. Lud Dorze słynie z kilkusetleniej techniki tkackiej, której produktem są tkaniny zwane shammas w kolorze żółtym, czarnym i czerwonym. Ich umiejętności zostały na tyle rozsławione, że w całej Etiopii mianem dorze oznacza się tkacza. Ciekawostką jest to, że tkaniem zajmują się mężczyźni, a kobiety delegowane są do przędzenia nici. Dorze słyną także z wypieku specyficznego bananowego chlebka zwanego kotcho.
PARK NARODOWY NECHISAR, JEZIORO CHAMO, PLEMIĘ KONSO, JINKA
Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Mago, zlokalizowanego w Dolinie Omo. Spotkanie z jednym z najbardziej niezwykłych plemion Afryki – wojowniczymi Mursi. Kobiety słyną z ozdabiania warg dużymi ceramicznymi płytkami i pokrywania ciała bliznami zwanymi skaryfikacjami. Niegdyś uważano, że miało to uczynić kobiety nieatrakcyjnymi dla łowców niewolników. Jednak obecnie antropolodzy przychylają się do twierdzenia, że to jedynie zabieg upiększający. Plemię Mursi słynie z waleczności, a nawet agresywności, co wzbudza strach wśród pozostałych plemion Doliny Omo. Niech nie dziwi nikogo fakt, że tu niemal każdy nosi przy sobie kałasznikowa, który ma bronić stad bydła przed złodziejami. Następnie wizyta w wiosce plemienia Hamer, gdzie będzie można przyjrzeć się tradycyjnym tańcom i obrzędom. Kobiety Hamerów słyną z nieprzeciętnej urody, charakterystycznych fryzur, miedzianej biżuterii i strojów ze zwierzęcej skóry.
Tego dnia odwiedziny w wiosce plemienia Karo, najmniejszej i najbardziej zagrożonej wyginięciem grupie etnicznej Etiopii. Pozostało ich już tylko około 1000 osób. Są jednym z najbarwniejszych plemion i słyną z malowania ciała naśladując kropkowane ubarwienie perlic. Karo zmieniają swój wygląd do tego stopnia, że często przypominają fantastyczne stwory. Kobiety przekłuwają dodatkowo brody i umieszczają w niej ozdoby przypominające kolczyk. Podobnie jak u Hamerów kobiety zdobią swoje ciało bliznami, a w nacięcie wcierają popiół, co ma spowodować oczekiwane zgrubienie. Przejazd na nocleg do Konso.
Po opuszczeniu Doliny Omo przystanek u ostatniego plemienia – Borena, które słynie z tzw. śpiewających studni. Nazwa ta wzięła się stąd, że mężczyźni Borena podczas wyciągania wody z głębokich studni dodają sobie sił śpiewając tradycyjne pieśni. Plemię to zasłynęło także z hodowli bydła, które na tych terenach jest symbolem bogactwa i statusu społecznego. Następnie przejazd w porośnięte soczystą roślinnością wyżyny Yergachefie do miasteczka Yirgalem. To tutaj uprawia się doskonałą etiopską kawę. Przez wielu uważaną za najwspanialszą kawę na świecie. Etiopia jest nie tylko jednym z największych producentów kawy na świecie, ale także miejscem, z którego się ona wywodzi. Najpopularniejszą serwowaną kawą jest tutaj obok czarnej, kawa z dodatkiem soli i masła. Jej parzenie to prawdziwy rytuał, a Yirgalem i okolice to miejsce, w którym koniecznie trzeba jej spróbować. Po południu czas wolny na odpoczynek w komfortowej lodży.
Po śniadaniu przejazd do Addis Abeby. Wieczorem kolacja pożegnalna z tradycyjnymi pokazami tańców. Nocleg w hotelu.
Po śniadaniu przejazd do Jeziora Wenchi z przystankiem przy zbiorniku wodnym Gefersa zamieszkanym przez stada ptactwa wodnego. Po dojeździe spacer w okolicach kraterowego jeziorka Wenchi i otaczających go malowniczych wzgórz (możliwość wynajęcia konia i przejechania trasy konno). Wizyta w starym klasztorze. Po południu powrót do Addis Abeby. Odświeżenie się w hotelu. Wylot do Polski wg rozkładu linii lotniczej z przesiadką. Lądowanie w Polsce następnego dnia.
Galeria zdjęć
PYTANIA I REZERWACJA

  Jak używamy Państwa danych?
  Wszelkie dane osobowe, które Państwo nam podają, służą nam wyłącznie do przygotowania oferty dla Państwa i komunikacji z Państwem, a w przypadku realizacji oferty do dokonania niezbędnych rezerwacji w Państwa imieniu.

  Dlaczego pytamy?
  W razie potrzeby chcielibyśmy mieć możliwość skontaktować się z Państwem telefonicznie, ponieważ w rozmowie telefonicznej łatwiej i szybciej będziemy mogli uzyskać niezbędne informacje potrzebne do sfinalizowania Państwa wyjazdu. Proszę się nie martwić, Państwa numer telefonu nie będzie wykorzystywany w żaden inny sposób

  Dlaczego pytamy?
  Na podany adres wyślemy odpowiedź na Państwa zapytanie. Adresu nie wykorzystamy do innych celów i nie udostępnimy stronom trzecim.

  Wyślij do znajomego
  Wydrukuj
  Wyślij do znajomego