Esencja Madagaskaru

Madagaskar
Esencja Madagaskaru
Esencja Madagaskaru to program dla podróżujących na wyspę po raz pierwszy lub powracających tu miłośników niezwykłych, unikalnych i cudownych miejsc. Program można dowolnie modyfikować, jest on przygotowany z prywatnym serwisem przewodników - kierowców (angielskojęzycznych lub francuskojęzycznych). Proponujemy podróż w rejon Parku Narodowego Andasibe, gdzie żyje kilka gatunków lemurów i gdzie występuje niezwykle bujna równikowa roślinność z magicznymi lianami, pięknymi storczykami i paprociami. Następnie przejazd najsłynniejszą na wyspie Aleją Baobabów, trekking pośród magicznie wyglądających wapiennych skał w parku Tsingy de Bemaraha (wpisanego na listę UNESCO), przejazd przez lokalne wioski, spotkanie z niezwykle gościnnymi mieszkańcami wyspy, wizyta w jednym z najpiękniejszych lasów deszczowych w Parku Narodowym Ranomafana, pełnym endemicznych roślin i niezwykłych zwierząt, trekking w masywie Isalo, pełnym kanionów i niezwykłych formacji skalnych. Na koniec wypoczynek w okolicach cudownych, dzikich plaż Toliary lub alternatywnie odpowiednio modyfikując program, przelot na wyspę Nosy Be i rejs na dziką wysepkę, gdzie znajduje się tylko jeden hotel - można tu wypocząć w bardzo komfortowych warunkach w prywatnej willi.
Trasa programu
ANANTANARIVO - ANDASIBE - MORONDAVA - ALEJA BAOBABÓW - TSINGY DE BEMARAHA - BEKOPAKA - RANOMAFANA - FIANARANTSOA - MASYW ISALO - TOLIARA
Ilość dni
21
Najlepsza pora
maj - październik
Program dzeń po dniu
Pokaż wszystkie
Pierwszego dnia przelot na trasie Warszawa - Anantanarivo (z odpowiednią przesiadką). Następnego dnia przylot do Anantanarivo - stolicy Madagaskaru. Powitanie na lotnisku przez naszego przedstawiciela i przejazd do rezerwatu Perinet, chroniącego wspaniały las tropikalny, który zamieszkuje m.i.n największy gatunek lemura - lemur krótkoogonowy (Indri). Te biało-czarne lemury, których głowy przypominają nieco niedźwiadki, jako nieliczne z gatunków nie potrafią przetrwać w niewoli, dlatego jest to wyjątkowa okazja do zobaczenia ich na żywo. Zakwaterowanie w lodży i odpoczynek po podróży.
Rankiem, po śniadaniu spacer z lokalnym przewodnikiem po rezerwacie Perinet - jednym z najczęściej odwiedzanych na Madagaskarze. Poza wcześniej wspomnianymi lemurami krótkoogonowymi można tu także spotkać 10 innych gatunków tych ssaków, m.in. lemury bamboo (polska nazwa maki) i lemury wełniste. Pierwotnie ten obszar porastał gęsty las równikowy, który obecnie jest siedliskiem wielu gatunków roślin, m.in. paproci drzewiastych, storczyków (ponad 100 gatunków), lian czy mchów. Po południu kolejny spacer w poszukiwaniu lemurów.
Powrót samochodem do Anantanarivo, po drodze przystanek na farmie motyli w Mandraka, gdzie oprócz tych niezwykłych owadów można wypatrzeć kameleony i gekony. Nocleg w stolicy Madagaskaru.
Śniadanie w hotelu, następnie transfer na lotnisko. Po drodze przystanek na lokalnym targu z wyrobami rękodzieła. To dobry moment na zakup pamiątek. Przelot do Morondavy w godzinach 11:30 - 12:30 (godziny mogą się zmienić). Po przylocie transfer do hotelu i czas na odpoczynek na wybrzeżu. Okolice Morondavy to długie plaże z białym piaskiem kontrastujące z błękitem Oceanu Indyjskiego. Doskonałe miejsce na wypoczynek.
Po śniadaniu wyjazd z Morondavy i przejazd słynną Aleją Baobabów. To miejsce wyjątkowo fotogeniczne i przez wielu uważane, za najpiękniejsze na całej wyspie. Aleja ciągnie się kilkaset metrów, a potężne baobaby prawdopodobnie liczą sobie nawet po 700 lat! Następnie przejazd wyboistą drogą do parku Tsingy de Bemaraha, w rejon unikalnego masywu wapiennych formacji, które w czasie zachodzących intensywnych procesów krasowych zostały ukształtowane w niezwykłe formy z licznymi jaskiniami i naciekami i charakterystycznymi ostrymi zakończeniami (wymagane buty z twardą podeszwą). Miejsce wpisane zostało na  listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Nocleg w miejscowości Bekopaka na nocleg.
Dzisiejszy dzień jest poświęcony na odkrywanie parku Tsingy de Bemaraha z lokalnym przewodnikiem. W czasie dnia lunch w formie suchego prowiantu. Tsingy to formacja z wieloma uskokami, pęknięciami i blokami ostrych skał. Jest uznawana za najbardziej spektakularny krajobraz Madagaskaru. Powstała ok. 200 milionów lat temu, kiedy morze pokrywało region Bemaraha. Następnie koralowe dno z muszlami uniosło się ponad poziom wody, a wiatr i deszcz rzeźbiły ją miliony lat poprzez erozję. Poza przyrodą nieożywioną można tu także spotkać kilka gatunków lemurów, kameleony i barwne ptaki.
Powrót do Morondavy. Po drodze przeprawa rzekami Manambolo i Tsiribihina. Droga jest dość wyboista i szutrowa. Lunch w Belo. Ponowny przejazd słynną Aleją Baobabów w najlepszej porze dnia, po południu, kiedy słońce przybiera pomarańczową barwę. Nocleg w Morondavie.
Wyjazd z Morondavy w kierunku południowym. W krajobrazie dominować będą lokalne wioski, poletka ryżowe i malownicze wzgórza. Szansa na spotkanie lokalnych mieszkańców wyspy podczas ich codziennych czynności. Przyjazd do Miandrivazo po południu na nocleg.
Po śniadaniu kontynuacja przejazdu na południe. Przystanek na zakupy w okolicy Ambositra, w jednej z wiosek grupy etnicznej Zafimanira. Słyną oni z wyrobów rzeźbionych w drewnie. Charakterystyczna jest także ich drewniana architektura z piękną ornamentyką, w której splatają się wpływy balijskie, arabskie oraz lokalne. Kontynuacja przejazdu w kierunku parku Ranomafana, położonego w   najwyższej części Wyżyny Madagaskarskiej. Coraz bardziej krętymi drogami docieramy do lasu deszczowego porastającego tutejsze góry.
Zwiedzanie Parku Narodowego Ranomafana, jednego z najpiękniejszych lasów deszczowych Madagaskaru (należy zabrać ze sobą przeciwdeszczowe ubrania). W parku mamy szansę spotkać różnorodne lemury. Żyją tu m.in takie gatunki jak: maki złoty, lemur płowy, lemuria czerwonobrzucha, maki szerokonosy. Pod względem botanicznym park jest rezerwuarem rzadkich i endemicznych gatunków roślin, ale także wielu roślin leczniczych. Na zakończenie przejazd do głównej drogi, którą dotrzemy do miasta Fianarantsoa.
Wyjazd w kierunku Ambalavao, gdzie odwiedzimy fabrykę  Antemoro, w której wytwarza się papier tymi samymi tradycyjnymi metodami, których używano tu już w XV wieku. Proces został wprowadzony na Madagaskarze przez pierwszych imigrantów z Arabii, aby ponownie zapisać Koran. Ponowna szansa spotkania lemurów, które zamieszkują okolice ogromnej granitowe skały. Kontynuujemy wycieczkę przemieszczając się na południowy zachód, przez największy płaskowyż Madagaskaru, składający się z pięknego zielnego stepu, zwieńczonego ogromnymi gniazdami termitów (IHorombe). Na zakończenie dojeżdżamy do wsi Ranohira, która znajduje się w pobliżu parku Isalo.
Po śniadaniu wędrówka z przewodnikiem po Parku Narodowym Isalo. Słynie on z pięknych formacji skalnych wyrzeźbionych w jurajskim piaskowcu. Podczas trekkingu mija się kaniony, naturalne oczka wodne oraz charakterystyczne dla parku formacje skalne o różnorodnych kształtach wyrzeźbione przez wieloletnią erozję. W parku występuję aż 70% gatunków ptaków niewystępujących nigdzie indziej na świecie. Także spośród 14 gatunków żyjących tu lemurów, aż 7 występuję tylko w tym parku. Uwagi: tempo spaceru  i czas trwania zależą od uczestników (najkrótszy szlak zajmuje ok. 2h).
Po śniadaniu przejazd na południe, w kierunku Toliary. Po drodze przejeżdżamy przez małe miasteczko Ilakaka, które przyciąga wielu poszukiwaczy szafirów, jednych z najcenniejszych na świecie kamieni szlachetnych. W drodze do Toliary zatrzymujemy się, by zobaczyć rzeźbione, malowane i zdobione grobowce Mahafaly. Zanim dotrzemy do punktu docelowego, z daleka zobaczymy Kanał Mozambicki. Po przyjeździe na miejsce spacer po rynku, następnie relaks na plaży.
Wypoczynek, czas na relaks i korzystanie z plaży, nurkowanie z maską i rurką. Dla chętnych możliwość spacerów po okolicznych lasach i podglądania lokalnej roślinności (baobaby, aloesy, wilczomlecze, goździkowce Didieracee).
Wykwaterowanie z hotelu, następnie tranfer na lotnisko i przelot, przykładowy lot: TULEAR/TANA  07:45- 08:50. Powitanie na lotnisku w stolicy, wizyta okolic Queen’s Palace z lokalnym przewodnikiem. Ostatni nocleg w stolicy Madagaskaru.
Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot do Polski z przesiadką wg rozkładu linii lotniczej. Przylot do Polski następnego dnia.
Galeria zdjęć
PYTANIA I REZERWACJA

  Jak używamy Państwa danych?
  Wszelkie dane osobowe, które Państwo nam podają, służą nam wyłącznie do przygotowania oferty dla Państwa i komunikacji z Państwem, a w przypadku realizacji oferty do dokonania niezbędnych rezerwacji w Państwa imieniu.

  Dlaczego pytamy?
  W razie potrzeby chcielibyśmy mieć możliwość skontaktować się z Państwem telefonicznie, ponieważ w rozmowie telefonicznej łatwiej i szybciej będziemy mogli uzyskać niezbędne informacje potrzebne do sfinalizowania Państwa wyjazdu. Proszę się nie martwić, Państwa numer telefonu nie będzie wykorzystywany w żaden inny sposób

  Dlaczego pytamy?
  Na podany adres wyślemy odpowiedź na Państwa zapytanie. Adresu nie wykorzystamy do innych celów i nie udostępnimy stronom trzecim.

  Wyślij do znajomego
  Wydrukuj
  Wyślij do znajomego