Esencja Kolumbii

Kolumbia
Program
Trasa programu
BOGOTA - VILLA DE LEYVA - ZIPAQUIRA - MEDELLIN - ARMENIA (ZONA CAFETERA) - SANTA MARTA - PARK TAYRONA - CARTAGENA - SAN BASILIO DE PALENQUE
Ilość dni
18
Najlepsza pora
grudzień - marzec
Program dzeń po dniu
Pokaż wszystkie
Przelot do Bogoty wg rozkładu linii lotniczej (z przesiadką). Powitanie na lotnisku przez naszego lokalnego kontrahenta i transfer do hotelu, zakwaterowanie i odpoczynek po podróży. Następnego dni śniadanie w hotelu, następnie o godz. 8.00 wyjazd (ok. 180 km) do Villa de Leyva, po drodze przystanek przy moście Boyaca oraz w mieście Tunja, położonym na wys. 2800 m n.p.m. (miasto powstałe w XVI wieku, z dobrze zachowaną architekturą kolonialną i zabytkowymi kościołami).  Villa de Leyva to niewielkie kolonialne miasteczko, założone w 1572 roku, to jedna z perełek architektonicznych Kolumbii . Następnie wizyta w Saint Ecce Homo Convent oraz w obserwatorium astronomicznym. W czasie zwiedzania przerwa na typowy lokalny lunch. Powrót do Bogoty przez Chiquinquira, gdzie zachowała się prawie kompletna skamielina kronozaura, prehistorycznego morskiego gada, licząca ok. 110 milionów lat.
Po śniadaniu ok. godz. 08.00 zwiedzanie historycznego centrum miasta z przewodnikiem, w programie: Teatr Colon, Pałac San Carlos, kościół San Ignacio, Pałac Prezydencki Narino, Plac Bolivar, Capitol, City Hall, katedra. Wjazd kolejką liniową na Wzgórze Monserrate i wizyta w muzeum Botero. Następnie wycieczka do położonej 50 km od Bogoty kopalni soli w Zipaquirze. Znajduje się tam wykuta w solnych ścianach droga krzyżowa z olbrzymimi krzyżami oraz ogromna katedra oświetlona specjalnymi lampami dodającymi miejscu niesamowitego klimatu. Następnie krótka wizyta w mieście Zipaquira. Powrót do Bogoty.
Śniadanie. Ok. godz. 08.30 transfer na lotnisko i przelot na trasie Bogota - Medellin (ok. 1h lotu). Powitanie na lotnisku i transfer do hotelu.  Następnie wyjazd na zwiedzanie miasta, w programie: River Avenue, place San Antonio i Botero, Ogród Botaniczny, Pueblito Paisa, Lleras Park. Medellin zostało założone w 1616 r. i rozwinęło się dzięki produkcji kawy  oraz przemysłowi tekstylnemu, dziś to dynamicznie rozwijająca się aglomeracja, druga po Bogocie.
Po śniadaniu ok. godz. 08.30 wyjazd w kierunku wulkanicznej góry Penol, o wysokości 210 m, na którą można wspiąć się po 700 stopniach, skąd rozpościera się niezwykły widok na okolicę. Po drodze lokalny lunch (płatny), a następnie wizyta w wiosce Guatape, gdzie w czasie spaceru mamy okazję sfotografować kolonialne uliczki pełne typowych dla Kolumbii  kolorowych budynków. Czas trwania wycieczki ok. 10 godz., czas przejazdu w jedna stronę ok. 2 godz. Powrót do Medellin na nocleg.
Po śniadaniu ok. godz. 10.00 wyjazd do Armenii. Armenia czyli słynna Zona Cafetera słynąca z produkcji najlepszej kawy na świecie. Zakwaterowanie w hotelu, gdzie pozostaniemy na 3 noce.
Po śniadaniu przejazd do Hacienda La Morelia, gdzie zapoznamy się z procesem produkcji kawy. Kolumbia należy do światowej czołówki producentów kawy, zaraz po Brazylii i Wietnamie. To właśnie w rejonie zwanym Zona Cafetera uprawia się najwięcej roślin w kraju, z których produkuje się ten niezwykły napój. Tutejsze okolice usiane są większymi i mniejszymi plantacjami kawy oraz bananowców, położonymi na malowniczych wzgórzach, pośród których widnieją wiejskie domostwa.
W dniu dzisiejszym wyjazd do Doliny Cocora, słynącej z najwyższych na świecie palm, liczących nawet 200 let i dorastających do 60 metrów wysokości, zwanych tu palmami woskowymi. Spacer ekologiczną ścieżką, przewodnik opowie o uprawie tych niezwykle ważnych dla lokalnych plemion drzew. Miejsce zostało wpisane na listę UNESCO ze względu na swój unikalny charakter. Możliwość (opcjonalnie, za opłatą) przejażdżki konnej. Następnie przejazd do miejscowości Salento, spacer po kolonialnych uliczkach, pośród warsztatów rzemieślniczych i bajecznie kolorowych kamienic.
Śniadanie w hotelu, następnie transfer na lotnisko oraz przelot na lotnisko Santa Marta, z przesiadką w Bogocie, położone w okolicy Parku Tayrona. Po przylocie spotkanie z kierowcą, następnie transfer w rejon parku, zakwaterowanie w hotelu na 5 nocy. Park Tayrona jest obszarem chronionym, położonym w północnej części Kolumbii. To niezwykle zróżnicowany teren od poziomu morza, aż do wysokości 900 m n.p.m. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych parków narodowych w kraju, gdzie można wypoczywać i uprawiać aktywności pośród dziewiczej przyrody. Park zlokalizowany jest na granicy gór Sierre Nevada de Santa Marta i piaszczystej plaży i zajmuje ponad 12-tys. hektarów lądu. W obszar parku włączonych jest również ok. 4,5-tys. obszaru morskiego. Można zobaczyć tu las tropikalny oraz las górski, obserwować żyjące w naturze kolorowe papugi, leniwce, małpy, pancerniki, żółwie, iguany, mrówkojady i oceloty.
Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie Santa Marty - najstarszego zachowanego miasta w Kolumbii. W programie San Pedro Alejandrino - hacienda, w której w XVII wieku produkowano rum i miód. Tutaj również zmarł w 1830 roku słynny przywódca walk o wyzwolenie Ameryki Południowej - Simon Bolivar. Następnie wizyta w Muzeum Tayrona oraz zwiedzanie historycznego centrum Santa Marta.
Wypoczynek, czas na relaks, plażowanie i zwiedzanie okolicy. Po 5 nocach na miejscu (długość pobytu elastyczna do uzgodnienia wg Państwa preferencji) wyjazd w kierunku Cartageny (ok. 4,5 h jazdy samochodem). Przyjazd do Cartageny, zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na samodzielna eksplorację miasta. Cartagena to legendarne miejsce ze względu na swoją historię oraz niezwykłe piękno, uważane za najbardziej fascynujące miasto w całej Kolumbii. Miasto powstało w 1533 roku i jest jednym z najstarszych w całej Ameryce Południowej. W krótkim czasie stało się najważniejszym hiszpańskim portem  Morza Karaibskiego, w którym składowano zrabowane Indianom skarby, będące łakomym kąskiem dla piratów, którzy wielokrotnie najeżdżali miasto w XV wieku. Po najeździe F. Drake'a powstały potężne mury i miasto stało się twierdzą. Późnym popołudniem zwiedzanie miasta konną bryczką. Wieczorem o godz. 19.00 godz.  kolacja w restauracji El Santisimo (w cenie: przystawka, danie główne, deser; napoje dodatkowo  płatne). Dotarcie do restauracji we własnym zakresie lub transfer zorganizowany.
Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie miasta z przewodnikiem, rozpoczynamy od nowoczesnej dzielnicy Bocagrande oraz przedmieść Manga wybudowanych w stylu amerykańskich budowli przełomu XVIII i XIX wieku. Następnie położony na najwyższym wzgórzu miasta klasztor i kościół La Popa, z 1606 roku, z pięknym widokiem na miasto, forteca San Felipe de Barajas, Stare Miasto z centrum lokalnego rękodzieła Las Bovedas oraz spacer głównymi zabytkowymi alejami miasta.
Śniadanie w hotelu, następnie wizyta w mieście położonym między górami i bagnami, ok. 70 km od Cartageny,  San Basilio de Palenque (lista UNESCO) zwanym również Palenqueras, gdzie spotykamy kobiety w niezwykle kolorowych strojach, z palanganas, czyli metalowymi miskami umieszczonymi na głowach. Nazwa Palenqueras pochodzi od tutejszej osady San Basilio de Palenque, do której przypływały statki z niewolnikami z Afryki. Wkrótce potem zaczęły powstawać osady w wysokich górach, w których afrykańscy uciekinierzy, zwani cimarrones chronili się podczas ucieczki przed właścicielami plantacji. To pierwsze miasteczko wolnych niewolników w Ameryce, zachowało się w nienaruszonym stanie i szczyci się obecnie własnymi tradycjami.
Śniadanie w hotelu, następnie transfer na lotnisko i przelot do Polski wg rozkładu linii lotniczej z przesiadkami. Przylot następnego dnia.
Galeria zdjęć
PYTANIA I REZERWACJA

  Jak używamy Państwa danych?
  Wszelkie dane osobowe, które Państwo nam podają, służą nam wyłącznie do przygotowania oferty dla Państwa i komunikacji z Państwem, a w przypadku realizacji oferty do dokonania niezbędnych rezerwacji w Państwa imieniu.

  Dlaczego pytamy?
  W razie potrzeby chcielibyśmy mieć możliwość skontaktować się z Państwem telefonicznie, ponieważ w rozmowie telefonicznej łatwiej i szybciej będziemy mogli uzyskać niezbędne informacje potrzebne do sfinalizowania Państwa wyjazdu. Proszę się nie martwić, Państwa numer telefonu nie będzie wykorzystywany w żaden inny sposób

  Dlaczego pytamy?
  Na podany adres wyślemy odpowiedź na Państwa zapytanie. Adresu nie wykorzystamy do innych celów i nie udostępnimy stronom trzecim.

  Wyślij do znajomego
  Wydrukuj
  Wyślij do znajomego