Ekwador i Wyspy Galapagos

Ekwador
Program
Ekwador to kraj, który mimo niewielkiego terytorium oferuje różnorodne bogactwa przyrodnicze, z majestatycznymi wulkanami, dżunglą iście amazońską (w rejonach dopływu Amazonki - rzeki Napo), czy z tajemniczymi lasami mglistymi, i najważniejszym wyłącznym dostępem do prawdziwego światowego cudu natury, wyjątkowych wysp - Galapagos. 
W Ekwadorze proponujemy przemierzyć niesamowite trasy w wysokich Andach, lasy deszczowe, zwiedzić świetnie zachowane kolonialne zabytki w Quito i Quenca, popłynąć w rejs po wyspach Galapagos, a na koniec udać się na wybrzeże do kurortów plażowych, aby odpocząć po pełnej wrażeń wyprawie.
Szczegółowe informacje : tel. 22 633-77-79
Trasa programu
QUITO - RÓWNIK - OTAVALO - LASY DESZCZOWE (REZERWAT MASHPI) - PARK NARDODY COTOPAXI - WULKAN QUILOTOA - RIOBAMBA - DEVIL'S NOSE - PARK NARODOWY EL CAJAS - GUAYAQUIL - WYSPY GALAPAGOS (SANTA CRUZ, ISABELA, BALTRA)
Ilość dni
18
Najlepsza pora
czerwiec - sierpień
Program dzeń po dniu
Pokaż wszystkie
Przelot z Polski do Ekwadoru (z przesiadką w Amsterdamie lub Paryżu) wg. rozkładu linii lotniczej. Przylot do Quito tego samego dnia. Po odprawie paszportowej i odebraniu bagaży spotkanie  z naszym kontrahentem, który będzie czekał z tabliczką z Państwa nazwiskiem. Prywatny transfer do hotelu w Quito.
Całodniowa wycieczka po mieście Quito oraz wizyta na równiku. Po śniadaniu wyjazd na 45-minutową podróż na północny zachód w rejon słynnej linii równika, gdzie przejdziemy brzegiem wygasłego krateru wulkanicznego Pululahua. Następnie wizyta w kompleksie budynków „Ciudad Mitad del Mundo”, a także Muzeum Etnograficznym. Po powrocie do Quito odwiedzimy imponujące centrum kolonialne miasta, które zostało wpisane na listę UNESCO. Pierwszym punktem programu jest spacer po głównym placu, Plaza de la Independencia, gdzie znajduje się Pałac Rządowy, katedra i kościoły zbudowane w XVI i XVII wieku, w tym klasztor San Francisco. Następnie wizyta w Republica del Cacao, której założyciele rozpoczęli produkcję ponad dziesięć lat temu, kiedy wyznaczyli sobie ambitną misję produkcji najbardziej autentycznej i pysznej czekolady, jednocześnie chroniąc i rozwijając zrównoważoną produkcję drobnego kakao. Nocleg w Quito.
Rano wyjazd na jeden z najsłynniejszych w Andach rynek Otavalo, słynący ze stoisk z pracami rzemieślniczymi lokalnych Indian. Tutaj, w rejonie majestatycznej góry Imbabura, odwiedzający znajdą ciszę i harmonię typową dla tego regionu, w którym mówi się głównie w języku quichua. Wyruszamy wcześnie rano, kierując się na północnoamerykańską autostradę do Otavalo. Po drodze przystanek w Quitsato Sundial,  ośrodku astronomicznym, gdzie można dowiedzieć się o związkach astronomii z kulturą tutejszych Indian. Po przyjeździe do Otavalo kierujemy się prosto na rynek, który  jest pełen kolorowych i unikalnych przedmiotów i rzemiosła (zgodnie z tutejszą tradycją należy się targować). Po obiedzie przejazd do rezerwatu ekologicznego Cotacachi-Cayapas, skąd rozpościera się piękny widok na lagunę Cuicocha - ciemnoniebieskie jezioro kraterowe na dolnych południowych bokach góry Cotacachi. Piesza wędrówka, po której zatrzymamy się w malowniczym kolonialnym mieście Cotacachi, słynącym z wyrobów skórzanych. Następnie wizyta w miasteczku Agato na typowy lokalny lunch. Po południu będziemy mieli okazję zobaczyć pracę jednej z lokalnych rodzin, która zachowuje tradycję tkania na krosnach, możliwość zakupu produktów wytwarzanych na miejscu. Powrót na nocleg do Quito.
Po śniadaniu wykwaterowanie i  transfer w kierunku Mashpi Lodge A National Geographic Unique Lodges of The World (czas transferu ok. 4h). Przygoda rozpoczyna się około godziny 08:30 z Quito. Droga biegnie wzdłuż zachodniej części Andów w okolicy„La Mitad del Mundo”, który wyznacza linię równika. Następnie kontynuujemy podróż na zachód, wzdłuż Rio Rio, obserwując, jak zmienia się roślinność wraz ze spadkiem wysokości. W okolicy miasta Nanegalito kierujemy się na północny zachód, krętymi wiejskimi drogami , mijając stanowisko archeologiczne Tulipe i lokalne społeczności rolnicze. Dojazd do lodży ok. południa. Czas spędzony w Mashpi Lodge zależy od Państwa zainteresowań. Z pomocą personelu ekspedycyjnego można wybrać aktywności,które organizowane są w niewielkich grupkach, pod opieką profesjonalnego przewodnika. Najlepiej zaplanować program z zespołem w dniu przyjazdu. Lunch, następnie zakwaterowanie w pokoju, czas na odpoczynek i możliwość wzięcia udziału w południowych aktywnościach (wędrówka przez las, przejazd kolejką linową). Po zmroku możliwość poszukiwania małych  żab, węży, owadów, a także ptaszników.
Goście, którzy już wczesnym rankiem są chętni do podglądania mieszkańców lasu zostaną wynagrodzeni przez przyrodę, gdyż to właśnie światło świtu zachęca różnorodne gatunki zwierząt do poszukiwania pożywienia i wzmaga ich aktywność. Wystarczy usiąść wygodnie na hotelowym tarasie i delektować się filiżanką świeżej  kawy, herbaty lub gorącej czekolady przy scenach i dźwiękach natury. Przewodnicy pomogą dostrzec, co dzieje się w pobliżu, oferując możliwość podglądania natury przez teleskop. Codziennie rano, od godz. 06:30, przewodnicy są do dyspozycji gości. Aktywność trwa ok. 1h. Po śniadaniu ok. godz. 08:30 wyjście w kierunku Sky Bike i Wieży Obserwacyjnej (ok. 15 min. od lodży). Oglądanie dżungli z góry to prawdziwa gratka dzięki wieży widokowej Mashpi, wybudowanej 30 metrów nad ziemią. Jest to idealne miejsce dla miłośników przyrody, aby się tu dostać trzeba pokonać 162 schody. Sky Bike to oryginalny i ekscytujący sposób na spacer na poziomie korony lasu, pośród drzew. Na jeden rower mogą wsiąść dwie osoby, z których jedna pedałuje podczas przejażdżki między dwoma punktami rozciągniętymi na długości 200 metrów ponad wąwozem i rzeką. Przejażdżka trwa ok. 20 min. O godz. 15:30 wycieczka do Life Center. Po drodze mijamy stada ptaków, szansa na zobaczenie pięknie upierzonych, kolorowych okazów. Centrum zostało zaprojektowane jako miejsce nauki i edukacji, można zobaczyć tu wiele gatunków motyli w rożnych stadiach, różne gatunki roślin na których motyle składają jaja, takie jak kwiat męczennicy, czy rajski ptak. W pobliżu centrum utworzono także „tropikalny ogród”, w którym rośnie wiele odmian roślin owocowych, takich jak bananowce, maniok, kakao, pieprz, czy kawa i dzikie maliny.
Od rana wycieczki lokalnymi szlakami po lesie deszczowym, wiodące przez siedliska zwierząt. Na trasach mijamy wodospady, po drodze mamy szansę podglądać różnorodne gatunki ptaków. Powrót do lodży i wykwaterowanie do godz. 11:00, następnie transfer do Quito na nocleg.
Dziś odwiedzimy Park Narodowy Cotopaxi, gdzie przy sprzyjającej pogodzie będzie można zobaczyć ośnieżone szczyty wulkanów Cotopaxi i Antisana. Odwiedzimy także Centrum Tłumaczeń, aby poznać historię erupcji wulkanu, a także lokalną florę i faunę. Następnie jezioro Limpiopungo i zwiedzanie okolicę pieszo. Dla chętnych 2-godzinna wędrówka do schroniska J. Ribas na górze Cotopaxi (4800 m n.p.m.), gdzie można podziwiać spektakularne widoki na wulkan i otaczające szczyty Andów.
Po śniadaniu wizyta na lokalnym targowisku, następnie odwiedzimy krater wulkanu Quilotoa, gdzie będziemy mogli podziwiać spokojne, tajemnicze zielone jezioro krateru. Krótki spacer (około 1,7 km) wzdłuż krawędzi krateru. W drodze powrotnej przystanek w galeriach sztuki lokalnej społeczności Tigua, z obrazami prezentującymi życie w wysokich Andach. Wizyta w warsztatach Dona Alfonsa Toaquizy, gdzie będziemy mieli okazję malowania na owczej skórze. Następnie zobaczymy krater wulkaniczny Quilotoa z pogodnym, tajemniczo wyglądającym zielonym jeziorem w środku. Lunch w formie prowiantu w punkcie widokowym Shalalá, a następnie będziemy wędrować wzdłuż granicy krateru, aż do punktu widokowego.
Podróż pociągiem do „Diabelskiego Nosa”, nazywanego przez niektórych „najtrudniejszą trasą pociągu na świecie”. Linia kolejowa została pierwotnie zbudowana, aby połączyć Andy z wybrzeżem, a trasa wspina się po stromych zboczach, stacza się w doliny rzek i pokonuje masywną ścianę skalną zwaną „Nariz del Diablo” lub Devil's Nose. W czasie przejażdżki odbędzie się krótki spacer do spektakularnego punktu widokowego (pociąg nie operuje w poniedziałki). Następnie wyjazd do Ingapirca, obserwatorium i twierdzy Inków. Jest to najważniejsze miejsce Inków w Ekwadorze, gdzie cesarz i jego świta odpoczywali podczas podróży do północnych rejonów Imperium. Ruiny Ingapirca to największy i najlepiej zachowany kompleks archeologiczny w Ekwadorze. Twierdza została zbudowana z kamieni doskonale wyrzeźbionych i połączona z naturalną zaprawą. Świątynia ta służyła do ceremonii i rytuałów kultury Cañari-Inków, pełniła również funkcje strategiczno-wojskowe.
Wyjazd do Parku Narodowego El Cajas, o powierzchni 70-tys.ha. Park zawiera różnorodne krajobrazy  od pięknych parkowych, po skaliste, wręcz księżycowe. Najlepiej charakteryzują ten rezerwat malowniczo położone wśród poszarpanych szczytów jeziora, których jest ok. 200. Większość El Cajas leży powyżej 3000 m n.p.m., a łąki pokrywają większość nierównego terenu. Mróz i lód, które można znaleźć powyżej 4000 metrów, odstraszają większość roślinności, poza małym wytrzymałym drzewem zwanym Quina.  Duża szansa na podglądanie dzikich lam, które zostały ponownie wprowadzone do parku pod koniec lat 90. XX wieku, a także kolibrów, tukanów, czy kondorów andyjskich. Inni mieszkańcy parku to niedźwiedź, puma i tigrillo, ale te gatunki są dużo bardziej nieuchwytne.
Transfer na lotnisko Guayaquil i przelot na Galapagos. Powitanie przez naszych lokalnych partnerów i wycieczka Highlands Pto Ayora. Wyjazd z przewodnikiem do schroniska dla gigantycznych żółwi w El Chato, tuneli utworzonych z lawy i różnorodnych formacji geologicznych, które są doskonałym miejscem do obserwacji ptaków, m.in. zięby Darwina, gołębi, czy czapli. Następnie transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.
Po śniadaniu transfer na przystań i rejs łodzią motorową (serwis grupowy) z doświadczonym przewodnikiem przyrodniczym. W poszczególne dni tygodnia oferowane są różne trasy rejsów: w poniedziałki i czwartki wizyta w North Seymour i Bachas; we wtorki i piątki wizyta w South Plazas; w środy wizyta na wyspie Santa Fe; w soboty wizyta w Bartolome i zatoce Sullivan; w niedzielę wizyta w Bartolome. Nocleg w hotelu na Santa Cruz.
Dzień rozpoczynamy od wizyty w punkcie widokowym Cerro Mesa, skąd możemy podziwiać cały południowy brzeg  Wyspy Santa Cruz. Następnie kontynuujemy podróż w kierunku jednej z kultowych formacji na Galapagos Cerro Mesa, gdzie będziemy wędrować w dół przez około 30 minut na dno  krateru (droga powrotna ok. 45 min -1h pieszo). Podczas wędrówki będziemy mieli doskonałą okazję zobaczyć endemiczne gatunki ptaków, a jeśli będziemy mieli szczęście zobaczymy gigantyczne żółwie. Kolejna aktywność tego dnia to kajaki w Garrapatero. Po krótkim spacerze (ok. ,0,5 km) po płaskim i łatwym terenie przez las liściasty, dotrzemy do plaży El Garrapatero, gdzie będą czekały na nas kajaki. Rejs kajakami odbywa się wzdłuż zatoki i trwa ok. 45 min. Następnie krótki spacer do słonawej laguny, gdzie mamy duże szanse zobaczenia różowych flamingów. Powrót na nocleg do hotelu.
Dziś popłyniemy łodzią motorową na Wyspę Isabela, gdzie zakwaterujemy się w hotelu. Nasza przygoda zacznie się od rejsu w okolicy grupy małych wysepek Tintoreras, w pobliżu Puerto Villamil. Wyspy zostały nazwane na cześć rekinów rafowych „Tintoreras”, które pływają w okolicznych spokojnych wodach. Na Tintoreras zobaczymy prawie wszystkie niezwykłe zwierzęta archipelagu: białe rekiny rafowe, lwy morskie, żółwie, płaszczki, pingwiny i oczywiście pelikany i głuptaki. Rejon ten zwany jest wyspami Galapagos w miniaturze. Po spacerze po wyspie będziemy mieli okazję nurkować w zatoce, w towarzystwie pingwinów i lwów morskich, przebywających w niedalekiej odległości. Po południu wyruszymy na szlak Wetlands Trail, gdzie zobaczymy kolonie legwanów morskich, różnorodne ptaki, a może nawet gigantyczne żółwie i wiele różnych rodzajów drzew namorzynowych (można tu zobaczyć wszystkie cztery gatunki). Na końcu szlaku znajduje się „ściana łez”, zbudowana pod koniec lat 40. XX wieku przez więźniów z czasów II wojny światowej przetrzymywanych w byłej bazie USA na wyspie. Nocleg w hotelu na Wyspie Isabela.
Dzisiejsza podróż rozpoczyna się od wizyty w Roca Union, na małej tętniącej życiem wyspie. Następnie udamy się do Zatoki Żółwi, jednej z głównych atrakcji okolic. Tutaj będziemy mieli okazję nurkować z żółwiami morskimi, a przy odrobinie szczęścia z białymi rekinami. Następnie pobyt na plaży Finados, gdzie będziemy mieli szansę zobaczyć manty. Po południu czas wolny na wypoczynek. Dodatkowo możliwość wizyty w centrum hodowlanym w pobliżu, w którym lęgnie się populacja żółwia wyspowego. Nocleg w hotelu na wyspie Izabeli.
Dzień rozpoczynamy od wędrówki do krateru masywnego wulkanu Sierra na Wyspie Izabeli, jednej z najbardziej aktywnych wysp archipelagu. Sierra Negra to drugi największy krater po słynnym afrykańskim Ngorongoro. Następnie kierujemy się na wulkan Chico, o iście marsjańskim krajobrazie, z krawędzi którego rozpościerają się niesamowite widoki. W czasie wycieczki przerwa na lunch w formie prowiantu, w czasie którego podziwiać można spektakularne widoki na środkową i północną część wyspy, w oddali będziemy mogli zobaczyć wyspy Fernandina, Pinzon i Santa Cruz. Powrót na dół i czas na relaks się na plażach w Puerto Villamil. Nocleg w hotelu.
Śniadanie w hotelu, następnie transfer szybką łodzią motorową na Santa Cruz. Po przybiciu do brzegu transfer na lotnisko Baltra i wylot wg rozkładu linii lotniczej (przelot z 2 przesiadkami). Przylot następnego dnia.
Galeria zdjęć
PYTANIA I REZERWACJA

  Jak używamy Państwa danych?
  Wszelkie dane osobowe, które Państwo nam podają, służą nam wyłącznie do przygotowania oferty dla Państwa i komunikacji z Państwem, a w przypadku realizacji oferty do dokonania niezbędnych rezerwacji w Państwa imieniu.

  Dlaczego pytamy?
  W razie potrzeby chcielibyśmy mieć możliwość skontaktować się z Państwem telefonicznie, ponieważ w rozmowie telefonicznej łatwiej i szybciej będziemy mogli uzyskać niezbędne informacje potrzebne do sfinalizowania Państwa wyjazdu. Proszę się nie martwić, Państwa numer telefonu nie będzie wykorzystywany w żaden inny sposób

  Dlaczego pytamy?
  Na podany adres wyślemy odpowiedź na Państwa zapytanie. Adresu nie wykorzystamy do innych celów i nie udostępnimy stronom trzecim.

  Wyślij do znajomego
  Wydrukuj
  Wyślij do znajomego