Do czego służą róże ?

W wioskach górskich na Zielonej Górze w Omanie (arab. Jabal – góra / Akhdar – zielony) każdej wiosny odbywa się zbiór kwiatów róży. 
Kwiaty te nie służą tu tylko do ozdoby, ale są wykorzystywane do produkcji tak użytecznej WODY RÓŻANEJ.
Wiedza na temat uprawy róż przekazywana jest tu od pokoleń. O poranku farmerzy z Jebel Akhdar wraz z rodzinami idą na stoki zbierać kwitnące na różowo płatki najcenniejszych kwiatów. Plony są zależne od pogody i trwają od końca marca aż do początku maja. Aby napełnić butelkę 750 ml, potrzeba ok. 2 kg różowego żniwa. Zebrane płatki skrapla się wodą, aby utrzymać ich świeżość. Następnie gotuje się je na wolnym ogniu. Para różana gromadzi się w postaci miodowych kropel w naczyniu umieszczonym nad garnkiem.
Wodę różaną stosuje się w arabskiej kuchni jako dodatek do kawy czy herbaty, do typowej tu chałwy, w kosmetykach i perfumach, a także jako napar leczniczy.

Jak stosować wodę różaną?
1. Spryskaj twarz i dekolt wodą różaną – to natychmiastowo odświeża i poprawia nastrój.
2. Przygotuj kawę: kawa arabica (4 łyżeczki), woda (300 ml), woda różana (1 łyżka), kardamon (1/2 łyżeczki), cukier. Spróbuj też przepisu z mlekiem i 4 kostkami białej czekolady.
3. Jeżeli masz opuchnięte oczy, połóż na powieki płatki kosmetyczne nasączone wodą różaną.
4. Woda różana pomoże przy ugryzieniach komarów i innych owadów.

Jebel Akhdar to doskonałe miejsce na górskie wędrówki, tu spotkamy się z gościnnością miejscowej ludności, która chętnie zaprosi nas na posiłek we własnym domu. Pytaj nas o szczegóły wyprawy do Omanu tel. 633-77-79 – link do przykładowego programu